Aktualizacje oprogramowania dysku SSD 840 PRO

Przeglądając ostatnio informacje w sieci, odwiedziłem stronę Samsunga i spostrzegłem aktualizacje oprogramowania dysku SSD 840 PRO – co prawda była ona już dostępna w kwietniu 2015 roku, ale postanowiłem zrobić upgrade dysku teraz. Mój aktualny firmware to DXM05B0Q, a aktualna dostępna wersja to DXM06B0Q.

Do aktualizacji firmware’u SSD 840 PRO, potrzebowałem dysku startowego USB lub CD. W przypadku utworzenia płyty CD i nagraniu obrazu  DXM06B0Q.iso pobranego ze strony samsunga, gdzie rownież dostępne są inne wersje aktualizacji, nie udało mi się uruchomić komputera Mac Mini Late 2012 (podłączony zewnętrzny CD/DVD na porcie USB). Sytuacja wyglądała inaczej gdy ten sam obraz dysku nagrałem na klucz USB. Dla ułatwienia sobie zadania w utworzeniu dysku startowego USB z aktualizacja firmware’u, posłużyłem się programem  Rufus 2.8 pod systemem operacyjnym Windows 7.

Mając już gotowy i podłączony boot-owalny pendrive USB, uruchamiamy komputer, w moim przypadku Mac Mini z opcją Command + R i wybieramy podłączony pendrive USB. Teraz podążając według wskazówek i zapytań systemu aktualizacji, dokonujemy instalacji nowego firmware`u dysku SSD serii 840, a po jej zakończeniu otrzymamy komunikat o stanie przeprowadzonej operacji.

Aktualizacje oprogramowania dysku SSD 840 PRO

Aktualizacje oprogramowania dysku SSD 840 PRO

Dodatkowo zalecam zapoznać się z instrukcją przeprowadzenia aktualizacji, dostępna na stronie internetowej firmy Samsung, są tam dokładnie opisane wszystkie czynności i komunikaty występujące podczas instalacji nowego oprogramowania.

Dla bezpieczeństwa przed aktualizacja dysku, należy zrobić kopię zapasową znajdujących się na nim danych, gdyż w przypadku jakiejkolwiek awarii tracimy wszystkie informacje jakie na nim się znajdują. Jednak w większość przypadków po ponownym uruchomieniu komputera wszystko jest OK i cieszymy się nowym aktualnym firmware’m.

Nie zagłębiałem się i nie szukałem informacji co poprawia nowe oprogramowanie, jednak w testach wydajności wydaje mi się iż dysk działa troszkę szybciej podczas zapisu danych, ale mogą to być błędy pomiarów – gdyż różnica jest naprawdę niewielka. Druga sprawa, to zawsze warto mieć aktualny firmware w urządzeniu – usprawnia, dodaje nowe funkcje i niejednokrotnie przyspiesza jego działanie. Tak wiec polecam wykonanie tej jaskrze prostej i bezpiecznej aktualizacji.

Źródło : samsung.com

Pliki do artykułu :  DXM06B0Q.iso Rufus 2.8 Instrukcja aktualizacji SSD 840 PRO