Automatyczne połączanie VPN w systemie Mac OS X

Z połączeniem VPN tak to już jest że czasami się rozłącza, lub przy ponownym uruchomieniu komputera na przykład po utracie zasilania, połączenie VPN nie jest ustanowione automatycznie. Na szczęście z pomocą bardzo prostego skryptu możemy sobie poradzić z tym problemem. Mając już skonfigurowane połączenie VPN, działające poprawnie, tworzymy skrypt w Edytorze Skryptów (Script Editor.app), wybieramy nowy projekt i wklejamy poniższy fragment kodu :

on idle
tell application "System Events"
tell current location of network preferences
set myVPN to the service "Nazwa VPN"
if myVPN is not null then
if current configuration of myVPN is not connected then
connect myVPN
end if
end if
end tell
return 60
end tell
end idle

Zmieniamy jedynie w skrypcie nazwę połączenia VPN ( to co jest w cudzysłowie ), które ma być automatycznie wznawiane po zerwaniu połączenia.

Skrypt autostartu połączenia VPN

Zapisujemy skrypt jako „aplikacja” ( Format pliku ), oraz zaznaczamy opcję „Zostaw otwarty po procedurze wykonawczej”. Nazwa stworzonego skryptu nie ma znaczenia.

Format zapisu skryptu.

Aby skrypt startował wraz z uruchomieniem komputera, dodajemy go do autostartu. Przechodzimy do Preferencji Systemowych / Użytkownicy i Grupy / Logowanie ( konto administratora ) i dodajemy do listy aplikacji uruchamianych przy starcie systemu.

Dodanie skryptu do autostartu.

Po tych wszytkach czynnościach i ponownym uruchomieniu komputera, skrypt automatycznie uruchamia połączenia VPN. Jeżeli macie jakieś pytania, piszcie w komentarzach.

Źródło : lguc.pl [ własne ]