AVPlayerHD uniwersalny odtwarzacz filmów dla systemu iOS

Od kiedy zakupiłem pierwszego iPad’a, a był nim iPad 3 Gen., chciałem mieć możliwość oglądania na nim moich ulubionych filmów i seriali, które znajdowały się w mojej domowej wideotece. Oczywiście mowa tutaj o polikach takich jak MKV, AVI, MP4, MOV, itp. z obsługa napisów w formacie TXT, lub SRT. Zainstalowane domyślne aplikacje w systemie iOS nie dają możliwości odtwarzania ich, wiec należało poszukać jakiegoś innego oprogramowania, które spełniłoby moje oczekiwania.

Już na samym początku poszukiwań, moją uwagę przykuł program AVPlayerHD, stworzony specjalnie z myślą o iPad’zie, nie jest to darmowa aplikacja, lecz warto zapłacić 2.99€, za prostotę i funkcjonalność jaką oferuję. Obecna wersja tej aplikacji to 2.81 z dnia 01.06.2016 i można ja pobrać ze sklepu AppStore, warto rownież wspomnieć, że aplikacja dostępna jest w języku polskim.

AVPlayerHD - okno główne.

AVPlayerHD – okno główne.

Zacznijmy od tego że program daje nam możliwość odtwarzania filmów z wykorzystaniem sieci lokalnej lub Internetu, jest to opcja Wi-Fi TRANSFER, jak również filmów zapisanych w pamięci iPad’a, opcja MEDIA EXPLORER. Kolejna opcja, dla mnie zupełnie zbędna – WEB BROWSER,  dotyczy filmów dostępnych na stronie YouTube.

Pierwsza możliwość oglądania filmów z wykorzystaniem funkcji WiFi TRANSFER była dla mnie najważniejsza, ponieważ wszystkie filmy i seriale przechowuje na serwerze plików NAS, a dostęp do niego jest możliwy tylko przez sieć lokalną. Na poniższym zdjęciu przedstawione są wszystkie możliwe sieciowe połączenia :

AVPlayerHD - opcje WiFi TRANSFER.

AVPlayerHD – opcje WiFi TRANSFER.

Ja korzystam jedynie z dwóch opcji sieciowych, FTP Client, oraz UPnP/DLAN. UPnP/DLAN niestety nie obsługuje napisów, po prostu fizycznie nie widać plików z napisami. Natomiast gdy gdzieś wyjeżdżam i chce w wolnym czasie pooglądać jakiś film, kopiuje go na iPad’a, korzystając z wbudowanej funkcji pobrania danych na tablet. Opcja ta znajduje się w prawym górnym rogu, podczas przeglądania zdalnych zasobów. W ten sposób zaznaczamy jakie pliki maja zostać pobrane i zapisane na urządzeniu, a pobieranie plików wygląda następująco :

AVPlayerHD - kopiowanie plików.

AVPlayerHD – kopiowanie plików.

Jedną z ważniejszych opcji jaką oferuje AVPlayerHD, jest możliwość wyświetlanie napisów do filmu, ja korzystam z formatu SRT, ale obsługiwane są również formaty TXT i SMI. Dodatkową opcją w przypadku plików z napisami, jest możliwość zmiany kodowania tekstu, niewłaściwe kodowanie nie wyświetli poprawnie polskich znaków w napisach.

AVPlayerHD - ustawienie kodowania napisów.

AVPlayerHD – ustawienie kodowania napisów.

W przypadku odtwarzania plików video w rożnych formatach, oraz napisów – nie napotkałem problemów, natomiast oprogramowanie nie obsługuje kodowania dźwięku DTS 5.1- aż prosi się o update w tym zakresie. Natomiast zwykłe Stereo, Dolby Digital (AC3) i Dolby Digital Plus (EAC3) jest w pełni obsługiwane.

AVPlayerHD - brak obsługi DTS 5.1

AVPlayerHD – brak obsługi DTS 5.1

AVPlayerHD - obsługa Dolby Digital.

AVPlayerHD – obsługa Dolby Digital.

Mimo tej jednej wady, braku obsługi DTS 5.1, jest to moje ulubione i podstawowe narzędzie do odtwarzania filmów i seriali na przenośnym urządzeniu jakim jest iPad. Jeżeli chcecie się podzielić swoimi wrażeniami na temat odtwarzacza AVPlayer HD, zapraszam do komentowania.

Źródło : lguc.pl [ własne ]