BAD Offset/Alignment @ 4k Cluster SSD – Naprawa

Jakiś czas temu pisałem o instancji dysku Samsung EVO 850 M.2 SSD w komputerze Lenovo Y700, na ten temat można przeczytać w tym artykule, tutaj natomiast chciałbym się zając inną kwestią, a mianowicie błędem Offset/Alignment @ 4k Cluster SSD – jest to błąd niewyrównanych logicznych sektorów partycji, co skutkuje niepotrzebnymi operacjami zapisu / odczytu danej partycji – czyli wolniejszym czasem zapisu i odczytu.

Na zdjęciu zamieszczonym poniżej, po lewej stronie, z programu AS SSD Benchmark 1.8.5636, widzimy na czerwono komunikat 1307649 K – BAD – oznacza on właśnie błąd Offset/Alignment @ 4k Cluster.

AS SSD Benchmark 1.8

AS SSD Benchmark 1.8 TEST – po lewej z błędem, po prawej po naprawie błędu.

Na szczęście jesteśmy w stanie w bardzo prosty sposób naprawić ten błąd wykorzystując darmową aplikację AOMEI Partition Assistant 6.0 (Wersja Standardowa) – dostępna również w języku polskim. Oprogramowanie można pobrać ze strony producenta, lub z bezpośredniego linku AOMEI Partition Assistant 6.0 zamieszczonego na stronie lguc.pl.

Nie będę opisywał krok po kroku naprawy błędu partycji SSD, za to zamieszczę film, który dokładnie pokazuje cały proces wyrównania partycji dysku. Nadmienię tylko iż w programie możemy własnoręcznie wybrać wielkość sektora dysku – proponuję wybrać rozmiar 2048 lub 4096.

Jak widzimy powyżej, film nie jest najwyższej jakości, ale dla celów informacyjnych w zupełności wystarcza, nie został on w żaden sposób skrócony i przedstawia cały proces rekonstrukcji dysku.

Źródło : lguc.pl [ własne ]

Pliki do artykułu :  AOMEI Partition Assistant 6.0