Dwa dyski HDD / SSD w Mac Mini Late 2012

Kupując mojego Mac’a Mini dwa lata temu z góry miałem zaplanowaną wymianę pamięci RAM i dysku HDD. Tak też się stało, z 4 GB RAM`u zrobiło się 16 GB, a dysk HGST o pojemności 500 GB został zastąpiony dyskiem SSD o pojemności 120 GB firmy Intel serii 330. Szybki dysk przyspieszał bardzo pracę komputera, jednak jego niewielka pojemność, ograniczyła liczbę przechowywanych na nim danych. Tak wiec, aby zwiekszyć przestrzeń dyskową potrzebujemy :

 • podłączyć dodatkowy dysk na szybkim porcie USB 3.0,
 • wykorzystać sieciowe dyski typu NAS,
 • zakupić dysk na złączu Thunderbolt,
 • zainstalować drugi dysk HDD lub SSD we wnętrzu komputera.

Z tych czertach powyższych opcji wybrałem czwartą, czyli instalację dodatkowego dysku wewnątrz komputera Mac Mini. Istnieje taka możliwość, lecz wymaga ona zakupienia dodatkowej taśmy łączącej dysk z płytą główna. Taśmę tą można zakupić na lokalnym rynku (ja kupiłem na allegro, ceny od  90 zł do 150 zł), lub na stronie www.ifixt.com, cena 29.95$. Przy zakupie, otrzymujemy cały komplet instalacyjny, taśmę, podkładki, śrubokręty, itp. – wszytko co potrzebne do rozkręcenia Mac’a Mini i instalacji dodatkowego dysku.

Zestaw montażowy drugiego dysku w Mac Mini late 2012.

Zestaw montażowy drugiego dysku w Mac Mini late 2012.

Muszę was poinformować że miejsca na instalację dwóch dysków jest około 3 cm wysokości, więc jest bardzo ciasno. Mi osobiście udało się zmieścić dyski :

 • Intel SSD 120GB Seria 330 – 9,5 mm
 • Toshiba HDD 2TB MQ01ABB200 – 15 mm

Oryginalne zamontowany dysk HGST 500 GB ma zaledwie 7 mm grubości, więc czasami się trzeba trochę nakombinować ze zmieszczeniem dwóch dysków, mnie się to ledwo udało.

Dość teorii, zabierzmy się za instalację, mając narzędzia z zestawu instalacyjnego nie potrzebujemy niczego więcej. Więc po kolej :

 1. Ściągamy plastykową dolna pokrywę.
 2. Wyciągamy pamięci RAM.
 3. Odkręcamy wentylator, odłączając kabel od płyty głównej.
 4. Wyciągamy plastykową osłonę przewodów odprowadzających ciepło z procesora.
 5. Odkręcamy antenę WiFi od obudowy i odłączamy od płyty głównej.
 6. Odłączamy kabel od HDD z płyty głównej.
 7. Wykręcamy pozostałą śrubę z płyty głównej i przy pomocy podwójnego bolca wypychamy płytę główną z obudowy na jakieś 1,5 cm.
 8. Odłączamy zasilacz oraz przewód od przedniego panel i wyciągamy płytę główną z obudowy.
 9. Teraz pozostaje wyjęcie zasilacza.
 10. Oraz plastykowego uchwytu, gdzie instalujemy dodatkowy dysk.

Poniżej zamieszczam dokładny film instruktażowy z instalacją dwóch dysków w komputerze Mac Mini Late 2012, nie jest on mojego autorstwa, lecz pokazuje krok po kroku każdą wykonywaną czynność opisaną powyżej.

Jak widzimy demontaż jest banalnie prosty, podobnie jest z ponownym montażem, osoby mające choć odrobinę wprawy w tego typu zadaniach, dadzą sobie radę. Dla wszystkich tych którzy nigdy nic nie rozbierali, proponuję znaleźć pomoc w osobie „fachowcy”.

Dodatkowo zamieszczam galerię zdjęć z instalacji dwóch dysków jaką ja przeprowadziłem.

Instalacja drugiego dysku HDD.

Instalacja drugiego dysku HDD

Instalacja płyty głównej w komputerze.

Instalacja płyty głównej w komputerze

Komputer już prawie gotowy.

Komputer już prawie gotowy

Wszytko już jest poskładane i gotowe do uruchomienia.

Wszytko już jest poskładane i gotowe do uruchomienia

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące instalacji dwóch dysków w komputerze Mac Mini Late 2012, możecie je zadawać w komentarzach. Czekam również na wasze opinie i doświadczenia w tej kwestii.

Źródło : lguc.pl [ własne ]