Dysk instalacyjny USB z systemem Windows 11 utworzony w macOS

Dysk instalacyjny USB z systemem Windows 11 utworzony w macOS

Utworzenie dysku instalacyjnego USB z systemem operacyjnym Windows 11 na komputerze Mac w systemie macOS wydaje się dość skomplikowane. Nie jest to może tak proste jak w systemie Windows, ale jest do zrobienia. Nie chcąc instalować dodatkowych płatnych aplikacji wykorzystam możliwości konsoli do utworzenia dysku instalacyjnego systemu Windows 11.

Po pierwsze potrzebujemy pobrać obraz ISO systemu Windows 11, który najlepiej pobrać z oficjalnego źródła, czyli ze strony Microsoft.

Teraz musimy pobrać i zainstalować potrzebną aplikację, wimlib, która umożliwi nam podzielenie pliku powyżej 4GB na partycji FAT32. Instrukcję pobrania i instalacji biblioteki wimlib, możecie znaleść w internecie, ja skorzystałem z opisu opublikowanego na tej stronie internetowej.

Całość instalacji powinna wyglądać mniej więcej jak na zdjęciach powyżej. Mając już aplikacje wimlib, możemy przystąpić do tworzenia dysku instalacyjnego z systemem Windows 11. Podłączamy dysk USB, o pojemności przynajmniej 8 GB do komputera i z poziomu konsoli formatujemy go w systemie FAT32. Najpierw wydajemy polecenie :

diskutil list

Sprawdzamy który dysk jest naszym dyskiem USB, w moim przypadku jest to dev/disk2, i formatujemy go w systemie FAT32, wydając polecenie :

diskutil eraseDisk MS-DOS WIN11 MBR /dev/disk2

Teraz musimy zamontować obraz dysku instalacyjnego z systemem Windows 11, który pobraliśmy wcześniej z internetu. Zmieniłem jego nazwę na win11.iso i znajduje się on w katalogu downloads na moim komputerze. Wydajemy polecenie :

hdiutil mount ~/Downloads/win11.iso
Przygotowanie dysku USB
Przygotowanie dysku USB

Mając już wszytko gotowe, możemy rozpocząć kopiowanie danych na dysk USB, może to zająć od 5 do 20 minut, w zależności od prędkości dysku USB. W konsoli wydajemy polecenie :

rsync -avh --progress --exclude=sources/install.wim /Volumes/CCCOMA_X64FRE_PL-PL_DV9/ /Volumes/WIN11

Następnie wydajemy ostatnie polecenie, które wykorzystuje zainstalowana wcześniej bibliotekę wimlib, do podzielenia dużego pliku na mniejsze, o pojemnościach nie przekraczających 3000MB.

wimlib-imagex split /Volumes//Volumes/CCCOMA_X64FRE_PL-PL_DV9/sources/install.wim /Volumes/WIN11/sources/install.swm 3000

Po zakończeniu instalacji systemu startowego Windows 11 należy odmontować dysk USB od komputera. Jest on teraz gotowy do użytku i możemy go wykorzystać do instalacji Windows’a 11.

Sposób utworzenia dysku instalacyjnego z systemem Windows 11 przetestowałem na dwóch komputerach z dwoma różnymi wersjami systemu macOS: Ventura 13.1 ( Mac Mini 2018 ) oraz Monteret 12.6.2 ( MacBook Pro 2015 ). Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.