Fusion Drive, czy SSD … ?

Gdy po raz pierwszy uruchomiłem mój nowy komputer Apple – Mac Mini Late 2012 jakieś 3 lata temu, spostrzegłem iż oryginalnie montowany dysk 500 GB jest za wolny, zważywszy iż wcześniej korzystałem z dysku SSD na komputerze PC z Windows 8 i zwykły HDD już mi nie wystarcza. Nie pozostało mi nic innego jak wymiana dysku HDD na SSD, i tak też uczyniłem, wymontowałem ze stacjonarnego komputera PC, dysk SSD firmy Intel serii 330 o pojemności 120GB i zamontowałem go w Mac Mini – wymiana ta odbyła się bezproblemowo i szybko.

Po ponownej czystej, instalacji systemu Mac OS X, wszytsko działa naprawdę szybko, jedyna wada to brak wystarczającej ilości przestrzeni dyskowej. I ten problem również rozwiązałem, dokupując osprzęt do montażu drugiego dysku ( coś takiego – LINK ), oraz zakupiłem większy dysk HDD o pojemności 2TB (Toshiba MQ01ABB200). Teraz miałem szybkość i pojemność jakiej potrzebowałem, system operacyjny znajdował się na dysku SSD, natomiast dane (zdjęcia, filmy, muzyka) były na dysku HDD.

I taka sytuacja utrzymywała się do momentu sprzedaży stacjonarnego komputera PC do którego ponownie zamontowałem dysk SSD. Co dało mi pretekst do zakupu nowszego, szybszego i pojemniejszego dysku SSD. Trochę poszperałem w Internecie, poczytałem opinię użytkowników komputerów Apple  i znalazłem idealne rozwiązanie – Samsung EVO 840 Pro – taki też dysk zakupiłem, pojemność 256 GB.

W między czasie zainteresował mnie temat dysków typu Fusion Drive firmy Apple, którymi spora część użytkowników się zachwycała. Również zgłębiłem temat i okazuje się że jest to nic innego jak wykorzystanie dysku SSD jako cache dysku HDD (takie rozwiązanie miałem w komputerze PC – płyta główna Asus Sabertooth X79).

Najprościej opisując, rozwiązanie to działa w ten sposób że pliki najczęściej używane (te systemowe przede wszystkim) są kopiowane na dysk SSD i ich odczyt jest znacznie szybszy niż z dysku HDD. Czyli system operacyjny uruchamia się i działa jakby był zainstalowany na dysku SSD, a dodatkowo uruchamiane często aplikacje i dane są przeniesione na dysk SSD.

Postanowiłem wypróbować to rozwiązanie i w Internecie znalazłem kilka artykułów i filmów opisujących jak stworzyć dysk „Fusion Drive”, poniżej jeden z wielu filmów o tej tematyce :

Jak się okazało  po podłączeniu nowego dysku SSD i uruchomieniu komputera (z klawiszem OPTION lub COMMAND +R) i próbie ponownego zainstalowania czystego systemu Mac OS X, zostałem poinformowany o możliwości automatycznego stworzenia dysku Fusion Drive – miłe zaskoczenie – taka możliwość istnieje gdy nasze dyski SSD i HDD nie zawierają żadnej partycji. Aby usunąć wszystkie partycje z dysku HDD i SSD wykorzystujemy polecenie z poziomu Terminala :

diskutil zeroDisk /dev/disk0

Skorzystałem z tej opcji utworzenia dysku Fusion Drive, obecna pojemność woluminu wynosi 2,25TB (czyli 2TB + 256GB). Zaraz po instalacji systemu przeprowadziłem test prędkości zapisu i odczytu – szybkość woluminu logicznego Fusion Drive była taka sama jak dysku SSD. Jednak po kilku tygodniach pracy i zapełnieniu dysku w 40% czyli około 450GB, zapis spad do 195 MB/s a odczyt do 310MB/s. Druga sprawa to bardzo częsta praca dysku HDD, którego niestety słychać przy tak cichym sprzęcie jak Mac Mini – związane jest to z kopiowaniem danych w tle, między dyskami  SSD a HDD. Cały czas mówimy tutaj o nie oryginalnym rozwiązaniu – stworzonym przez nas, jak sprawuje się rozwiązanie zastosowane przez firmę Apple- nie wiem, ponieważ nie miałem okazji jeszcze go wypróbować.

Tak więc pozostanę jednak przy opcji dwóch oddzielnych dysków – system operacyjny i oprogramowanie na SSD, dane, zdjęcia, muzyka i filmy na dysku HDD. Mimo iż prędkość woluminu logicznego jest naprawdę wysoka, jednak zakup stosunkowo drogiego i pojemnego dysku SSD nie jest dobrym rozwiązaniem w Fusion Drive – tutaj wystarczy dysk o maksymalnej pojemności 120 GB i szybkości 450MB/130MB/s zapis/odczyt.

Informacje o automatycznym utworzeniu dysku Fusion Drive sprawdziłem w Internecie, faktycznie w komputerach Apple od 2012 roku ta funkcja jest dostępna, przy wykorzystaniu instalatora systemu Mac OS X. Powyżej zamieszczam krótki film, w którym jest pokazane utworzenie woluminu logicznego Fusion Drive, właśnie przy wykorzystaniu instalatora systemu.

A jakie Wy macie doświadczenia w tej materii ? Czy jesteście zadowoleni z funkcjonowania tego typu rozwiązania, czy podobnie jak ja, wolicie szybkość, cisze i pewność poprawnego działania dysku SSD.

Źródło : lguc.pl [ własne ]