Hiren’s BootCD na USB

Chyba każdy użytkownik komputerów PC poznaje nazwę Hiren’s BootCD i kojarzy co to jest. Dla przypomnienia powiem że jest to boot-owalny zestaw narzędzi przydatny przy awariach komputera, gdy nasz system operacyjny jest uszkodzony lub nie możemy go uruchomić. W skład pakietu wchodzą narzędzia antywirusowe, dyskowe, backup’owe, testowe, oraz wiele innych przydatnych do analizy i naprawy usterek.

W dzisiejszych czasach lepiej i poręczniej jest używać chyba pamięci USB, niż nosić ze sobą płyty CD. I właśnie tutaj chciałbym przedstawić wam bardzo prosty i szybki sposób stworzenia boot-owalnego PenDrive`a USB z oprogramowaniem   Hiren’s BootCD 15.2 [ 592.5 MB ]. Obraz płyty można pobrać również ze strony http://www.hirensbootcd.org/ , gdzie zawsze dostępna jest aktualna wersja.

Do tego celu niezbędne będzie dodatkowe oprogramowanie, które pozwoli nam na stworzenie boot-owalnego klucza USB, ja skorzystam z gotowego rozwiązania jakim jest aplikacja  Universal USB Installer 1.9.6.4 [ 1.1 MB ], lub  Rufus 2.8 [ 0.9 MB ], za pomocą których czynność ta jest wykonywana automatycznie.

Universal USB Installer v.1.9.6.3

Universal USB Installer v.1.9.6.3 – Opcje.

Używając oprogramowania  Universal USB Installer 1.9.6.4 wystarczy z listy (Step 1.) wybrać konkretny rodzaj instalowanego oprogramowania, lub systemu operacyjnego, w naszym przypadku będzie to Hiren’s BootCD, następnie wybierany plik z obrazem dysku, (Step. 2.) – nazwa pliku musi zaczynać się na Hiren*.iso. W kolejnej opcji (Step 3.) wybieramy dysk USB na którym zostanie zainstalowany Hiren’s BootCD 15.2, oraz zaznaczamy opcję „We will format …. as Fat32”. Do instalacji wymagany jest przynajmniej PenDrive o pojemności 1GB.

Universal USB Installer v.1.9.6.3 - Potwierdzenie.

Universal USB Installer v.1.9.6.3 – Potwierdzenie.

Universal USB Installer v.1.9.6.3 - Tworzenie dysku.

Universal USB Installer v.1.9.6.3 – Tworzenie dysku.

Po zakończeniu instalacji otrzymamy potwierdzające okno, że cała operacja przebiegła pomyślnie.

Universal USB Installer v.1.9.6.3 - Zakończenie operacji.

Universal USB Installer v.1.9.6.3 – Zakończenie operacji.

W przypadku używania oprogramowania  Rufus 2.8, sytuacja wygląda bardzo podobnie, wybieramy urządzenie, czyli nasz klucz USB, następnie Schemat partycjonowania MBR dla BIOS lub UEFI-CSM, oraz system plików – FAT32, reszta opcji, jak na zdjęciu poniżej.

Rufus v.2.7 - Opcje

Rufus v.2.7 – Opcje

Rufus v.2.7 - Instalacja obrazu ISO.

Rufus v.2.7 – Instalacja obrazu ISO.

Po zakończeniu tej operacji, nasz dysk USB z oprogramowaniem Hiren’s BootCD, jest gotowy do użytku. Pamiętajmy tylko że w przypadku nowszych komputerów i płyt głównych, które korzystają z UEFI, w biosie należy zmienić opcję Boot Mode na Legacy Support, by uruchomić komputer z tak przygotowanego dysku bootowalnego USB.

Źródło : Hiren`s BootCD, Rufus, Universal USB Installer

Pliki do artykułu :  Hiren’s BootCD 15.2 Universal USB Installer 1.9.6.4 Rufus 2.8