Instalacja Windows 10 na dysku USB bez Asystenta Boot Camp dla komputerów MAC

30 Wrz
Instalacja Windows 10 na dysku USB bez Boot Camp dla komputerów MAC

W przypadku komputerów MAC, dobrym rozwiązaniem jest instalacja systemu Windows 10 na zewnętrznym dysku USB. Nie będziemy do tego celu w pełni wykorzystywać aplikacji Bootcamp, gdyż przy jej pomocy Windows 10 można zainstalować tylko na lokalnym dysku. Na ten temat pisałem w jednym z poprzednich artykułów. Ale przy jej pomocy pobierzemy sterowniki dla systemu Windows 10 odpowiednie do twojego komputera.

Do instalacji systemu Windows 10 na dysku USB będziemy potrzebować komputera z systemem Windows 10 i komputera z systemem macOS. 

Windows 10

Na komputerze PC, pobieramy obraz ISO systemu Windows 10 z oficjalnej strony firmy Microsoft, i zapisujemy go na dysku. Następnie instalujemy aplikację Rufus w najnowszej wersji i podłączamy dysk USB na którym chcemy zainstalować system Windows 10. Przed instalacją, zalecam usunąć wszystkie partycje z dysku USB.

We Właściwościach dysku oprogramowania Rufus ustawiamy :

  • Urządzenie – Wybór dysku USB
  • Wybór bootowania – Wybieramy obraz ISO
  • Opcje obrazu – Windows To Go
  • Schemat partycjonowania – GPT
  • Docelowy System UEFI (bezCSM)
  • Musimy znaczyć opcję Pokaż dyski twarde USB

W zakładce Opcje formatowania podajemy :

  • Nazwa woluminu – podajemy nazwę dysku USB
  • System plików – NTFS
  • Rozmiar jednostki alokacji – 4096 bajtów
Rufus 3.11.1678 - Ustawienia dla dysku USB
Rufus 3.11.1678 – Ustawienia dla dysku USB

I przyciskamy przycisk START. Przygotowanie naszego dysku z systemem Windowsem 10 zajmie około 2 minut, jeżeli jest to dysk SSD.

macOS

Teraz uruchamiamy systemu macOS, oraz Asystenta Boot Camp. Nie instalujemy systemu Windows przy jego pomocy, jedynie potrzebujemy pobierać sterowniki dla systemu Windows. Aby to zrobić przechodzimy do opcji Czynności / Pobierz oprogramowanie obsługi systemu Windows. W pobranym katalogu znajdują się wszystkie sterowniki potrzebne dla naszego komputera. Zapisujemy ten katalog na pendrive lub dysk USB, będzie on nam potrzebny do instancji systemu Windows. 

Ważna informacja. Nie da się uruchomić systemu Windows z zewnętrznego dysku USB na komputerach MAC z czipem Apple T2 Security. Wtedy system Windows instalujemy przy pomocy Asystenta Boot Camp, sposób ten opisałem w jednym z poprzednich artykułów.

Podłączmy nasz dysk USB z systemem Windows i uruchamiamy komputer MAC z wciśniętym klawiszem ALT. Wybieramy urządzenie EFI Boot i przystępujemy do konfiguracji systemu Windows. Po zakończeniu instalacji i konfiguracji, instalujemy sterowniki pobrane z Asystenta Boot Camp.

Przy pomocy Windows`a zainstalowanego na zewnętrznym dysku, jesteśmy w stanie zaoszczędzić dużo miejsca na dysku wewnątrz naszego komputera. A firma Apple dużo sobie liczy za rozbudowę dysków w swoich komputerach.

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.