Instalacja Windows 10 na dysku USB bez Asystenta Boot Camp dla komputerów MAC

Instalacja Windows 10 na dysku USB bez Boot Camp dla komputerów MAC

W przypadku komputerów MAC, dobrym rozwiązaniem jest instalacja systemu Windows 10 na zewnętrznym dysku USB. Nie będziemy do tego celu w pełni wykorzystywać aplikacji Bootcamp, gdyż przy jej pomocy Windows 10 można zainstalować tylko na lokalnym dysku. Na ten temat pisałem w jednym z poprzednich artykułów. Ale przy jej pomocy pobierzemy sterowniki dla systemu Windows 10 odpowiednie do twojego komputera.

Do instalacji systemu Windows 10 na dysku USB będziemy potrzebować komputera z systemem Windows 10 i komputera z systemem macOS. 

Windows 10

Na komputerze PC, pobieramy obraz ISO systemu Windows 10 z oficjalnej strony firmy Microsoft, i zapisujemy go na dysku. Następnie instalujemy aplikację Rufus w najnowszej wersji i podłączamy dysk USB na którym chcemy zainstalować system Windows 10. Przed instalacją, zalecam usunąć wszystkie partycje z dysku USB.

We Właściwościach dysku oprogramowania Rufus ustawiamy :

 • Urządzenie – Wybór dysku USB
 • Wybór bootowania – Wybieramy obraz ISO
 • Opcje obrazu – Windows To Go
 • Schemat partycjonowania – GPT
 • Docelowy System UEFI (bezCSM)
 • Musimy znaczyć opcję Pokaż dyski twarde USB

W zakładce Opcje formatowania podajemy :

 • Nazwa woluminu – podajemy nazwę dysku USB
 • System plików – NTFS
 • Rozmiar jednostki alokacji – 4096 bajtów
Rufus 3.11.1678 - Ustawienia dla dysku USB
Rufus 3.11.1678 – Ustawienia dla dysku USB

I przyciskamy przycisk START. Przygotowanie naszego dysku z systemem Windowsem 10 zajmie około 2 minut, jeżeli jest to dysk SSD.

macOS

Teraz uruchamiamy systemu macOS, oraz Asystenta Boot Camp. Nie instalujemy systemu Windows przy jego pomocy, jedynie potrzebujemy pobierać sterowniki dla systemu Windows. Aby to zrobić przechodzimy do opcji Czynności / Pobierz oprogramowanie obsługi systemu Windows. W pobranym katalogu znajdują się wszystkie sterowniki potrzebne dla naszego komputera. Zapisujemy ten katalog na pendrive lub dysk USB, będzie on nam potrzebny do instancji systemu Windows. 

Ważna informacja. Aby uruchomić systemu Windows z zewnętrznego dysku USB na komputerach MAC z czipem Apple T2 Security, musimy włączyć funkcję uruchomienia systemu z zewnętrznych nośników w Narzędziach bezpiecznego uruchomienia.

Lub system Windows instalujemy przy pomocy Asystenta Boot Camp, sposób ten opisałem w jednym z poprzednich artykułów.

EDYTOWANY : 28.01.2021

Podłączmy nasz dysk USB z systemem Windows i uruchamiamy komputer MAC z wciśniętym klawiszem ALT. Wybieramy urządzenie EFI Boot i przystępujemy do konfiguracji systemu Windows. Po zakończeniu instalacji i konfiguracji, instalujemy sterowniki pobrane z Asystenta Boot Camp.

Przy pomocy Windows`a zainstalowanego na zewnętrznym dysku, jesteśmy w stanie zaoszczędzić dużo miejsca na dysku wewnątrz naszego komputera. A firma Apple dużo sobie liczy za rozbudowę dysków w swoich komputerach.

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

11 thoughts on “Instalacja Windows 10 na dysku USB bez Asystenta Boot Camp dla komputerów MAC

 1. Właśnie udało mi się zainstalować Windows na Mac Booku Pro z układem T2 na dysku zewnętrznym WD posiłkując się Twoim artykułem. Czyli się jednak da 🙂

 2. Niestety po uruchomieniu z dysku zewnętrznego Windows nie pozwala na dokończenie instalacji, twierdzą, że nie obsługiwana jest instalacja na dyskach zewnętrznych, I kółko się zamyka. Wszystko przygotowałem zgodnie z instrukcją (swietnie podana!), ale co dalej?R

   • Niestety u mnie (iMac 27, El Capitan) po wykonaniu tych wstępnych instrukcji z filmu (choć graficznie trochę inaczej to wygląda) i podaniu hasła do bezpiecznego uruchamiania nadal nie da się wybrać prawidłowo zrobionego pod Rufusem dysku USB. Po prostu jedyną opcją dysku startowego jest główny Mac HD i tyle. Toteż po restarcie z Option i wyborze dysku z Win (wtedy jakoś go widzi bez problemu) Windows nie pozwala na instalację na tym dysku. Czy nie jest to jakaś blokada Windowsa niezależnie od Maca?

    • Gdy miałem zainstalowany program do obsługi dysków NTFS, na przykład Paragon NTFS for MAC, system macOS nie widział dysku BootCamp. Po drugie z tego co piszesz, to masz starszego Maca, który nie ma czipa T2.

    • Gdy miałem zainstalowany program do obsługi dysków NTFS, na przykład Paragon NTFS for MAC, system macOS nie widział dysku BootCamp. Po drugie z tego co piszesz, to masz starszego Maca, który nie ma czipa T2.

 3. Witaj próbuje zainstalować Windows na karcie. Wszystko idzie system wstaje ale jak instaluje pliki bootcamp to Windows wykrza mi się co robię źle. Bo jak nie zainstaluje bootcamp to nie mam sterowników. Proszę o sugestie

  • Jaki komputer to jest i jaki Windows instalujesz. MacOS pobiera zawsze sterowniki i aplikacje BootCamp dla danego modelu Mac’a, i powinny one na 100% działać. Możesz spróbować wyszukać w internecie gotowy pakiet sterowników pod Windows dla swojego Mac’a. Niestety nie podałeś co to za model.

 4. Podczas instalacji wszystko przebiega dobrze aż do momentu kiedy trzeba wybrać region w instalatorze okazuje się że nie działa ani myszka ani klawiatura. Nie wiem co mam zrobić 😂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.