iPad Mini 3 Gen. jako czytnik eBook’ów

Często czytam książki, a ostatnio już tylko kupuje wersje elektroniczne. Zapewne jak wielu z was, miałem dylemat, czy zakupić dedykowany czytnik z ekranem e-ink, czy może uniwersalne urządzenie do wszystkiego, typu Tablet. Skończyło się na tym że posiadam obydwa typy urządzeń, jedno z nich to iPad Mini 3 Generacji, a drugie to czytnik eBook’ów Iriver Story HD.

iPad 3Gen. vs. Czytnik Iriver Story HD

iPad 3Gen. vs. Czytnik Iriver Story HD

Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety, jeżeli mamy na myśli wykorzystanie ich jako czytnika książek, a o wyborze powinny zdecydować nasze preferencje i wymagania. Ja ostatecznie zdecydowałem się na urządzenie uniwersalne jakim jest iPad Mini 3 Generacji, powód dla mnie był bardzo prosty, książki czytam przede wszystkim w nocy i potrzebny jest mi ekran z podświetleniem.

Jako oprogramowanie do czytania książek, wykorzystuję wbudowana w system iOS, aplikacje iBooks (obecna wersja 4.3), która moim zdaniem jest doskonała, a zarazem bardzo prosta w obsłudze. Większość moich książek jest w formacie .epub, które bez najmniejszych problemów są poprawnie importowane i wyświetlane w tej aplikacji. Oczywiście iBooks jest powiązana ze sklepem iTunes, w którym możemy się zaopatrywać w książki, lecz ja kupuję je w Empiku i poprzez oprogramowanie iTunes na komputerze dodaję je do biblioteki iBooks. Oczywistą zaletą programu jest wyświetlanie tekstu w poziomie i pionie, oraz precyzyjna dopasowanie wielkości czcionki oraz jasności podświetlenia ekranu. Na uwagę zasługuję również zmiana stylu wyświetlania książek, podzielona na trzy kategorie: Biały, Sepia, Noc, jak dla mnie wybór jest oczywisty i pada na styl Sepia, przy którym nawet wielogodzinne wpatrywanie się w ekran nie męczy oczu. Dodatkowo mamy możliwość w czytanym tekście dodawać własne notatki, wyróżnienia oraz zakładki, a w przypadku nieznanego, lub niezrozumiałego nam słowa możemy wyszukać jego znaczenie (definicję) w Internecie.

Aplikacja iBooks

Aplikacja iBooks

Wracając do urządzeń i ich właściwości, oczywiście byłem, jestem i będę świadomy różnicy jaka występuję pomiędzy tradycyjnym ekranem LCD a ekranem e-papierowym. Czytniki z e-papierem mają bardzo długi czas działania na baterii, gdyż energia potrzebna jest jedynie na zmianę wyświetlanej strony, co mniej więcej daje możliwość wyświetlenia 16 000 stron na jednym ładowaniu. Dodatkowo w pełnym słońcu, tekst jest bardzo dobrze czytelny, a brak podświetlenia ekranu nie męczy wzroku przy długim czytaniu. Jednak pamiętajmy że nie wszystkie ekrany e-papierowe są sobie równe, różnią się kontrastem, rozdzielczością i gęstością pikseli, co przekłada się na jakość wyświetlanego tekstu i komfort czytania.

Mimo zalet jakie posiada ekran e-papierowy, ja zdecydowałem się wykorzystać tablet iPad’a Mini 3 Generacji z ekranem Retina, i aplikacją iBooks jako czytnik e-book’ów. Jak już wspomniałem na samym początku decyzja o wyborze odpowiedniego urządzenia musi być podyktowana własnymi preferencjami. Oto kilka głównych cech urządzenia, które wpłynęły na moją decyzję :

  • Doskonały ekran o wysokiej rozdzielczości 2048 x 1536 i zagęszczeniu pikseli na poziomie 324 ppi, daje naprawdę wyraźny obraz czytanego tekstu.
  • Podświetlenie ekranu wraz z odpowiednią redukcją, mowa tu o funkcji Night Shift, umożliwia czytanie w nocy i w dzień. Mimo podświetlenia oczy nie męczą się, a wysoka jasność ekranu umożliwia czytanie w dzień bez najmniejszych przeszkód.
  • Znacznie lepsza jakość i czytelność zdjęć i obrazów zamieszczonych w książkach.
  • Na jednym ładowaniu spokojnie można czytać bez przerwy od 6 do 12 godzin, w zależności od ustawień jasności ekranu, oraz aktywnych funkcji, takich jak WiFi, Bluetooth, itp. Dla mnie taki czas pracy jest zupełnie wystarczający, gdy nie korzystam z tabletu – ładuję go.
  • Doskonałe oprogramowanie iBooks, z obsługą plików .epub.
  • No i na koniec oczywiście cała reszta możliwości i funkcji tabletu iPad Mini 3 Gen., którą mogę wykorzystać w trakcie przerw w czytaniu.

Żródło : lguc.pl [ własne ]