Kasowanie Woluminu Logicznego Fusion Drive

Ostatnio, gdy wymieniałem w komputerze dysk SSD, postanowiłem przetestować działanie dysku Fusion Drive – więcej na ten temat możecie przeczytać w poprzednim artykule – tutaj zajmę się tematem usunięcia stworzonego woluminu logicznego. Nie powinno to sprawić większego problemu, zaawansowanym użytkownikom systemu Mac OS X, a dla tych mniej zaawansowanych proponuję zapoznać się z poniższą lekturą.

Aby usunąć wolumin logiczny w systemie Mac OS X, musimy uruchomić komputer z wciśniętym klawiszem COMMAND+R, czyli w trybie odzyskiwania systemu, a następnie w opcjach otworzyć Terminal, tam wyświetlamy sobie poleceniem

diskutil cs list

listę dysków, które wchodzą w skał woluminu logicznego, najważniejsza dla nas informacja to nazwa oraz grupa UUID.

Znając potrzebne dane woluminu logicznego możemy go usunąć, wydając polecenie

diskutil corestorage delete E4DB44DB-A09C-4958-A684-B7C147BA442F

Niestety z poziomu systemu operacyjnego nie jesteśmy w stanie wykonać tej operacji. Wbudowane oprogramowaniu „Narzędzia Dyskowe” również nie daje takiej możliwości, jedynie z poziomu linii poleceń Terminalu, podczas odzyskiwania systemu, tak jak na zamieszczonym filmie poniżej.


Oczywiście jeżeli usuniemy którąś z partycji, lub sformatujemy któryś z dysków, uszkodzeniu ulega wolumin logiczny, co wiąże się z instalacją systemu Mac OS X od nowa.

Źródło : lguc.pl [ własne ]