Mac Mini 2018 + eGPU Radeon RX 5700 XT

14 paź
Mac mini 2018 + eGPU Radeon RX 5700 XT

Po wymianie komputera na nowy model Mac Mini z 2018 roku, postanowiłem również zainwestować w zewnętrzną kartę graficzną. Wybrałem jedną z najpopularniejszych i zarazem jedną z tańszych obudów GPU, czyli Razer Core X GPU. Wewnątrz została zamontowana karta graficzna Radeon RX 5700 XT firmy Asus. Wszytko poprawnie obsługiwane przez system operacyjny macOS Catalina.

Montaż karty graficznej i podłączenie urządzenia do komputera Mac Mini 2018 z systemem macOS jest naprawdę proste i każdy użytkownik zrobi to we własnym zakresie. Więc na ten temat nie będę się rozpisywał, w Internecie znajdziecie mnóstwo filmów i informacji na ten temat.

Dodatkową kartę graficzna można wykorzystać w dwojaki sposób. Jako dodatkową moc obliczeniową dla wymagających aplikacji, lub jako dodatkową kartę graficzną przeznaczoną do gier.

Dodatkowo moc obliczeniowa.

Jak wspomniałem, zewnętrzną kartę graficzna podłączona pod port Thunderbolt 3, można wykorzystać jako dodatkową moc obliczeniową dla wymagających aplikacji. Takich jak Adobe Lightroom CC, Final Cut Pro X, i tym podobne. Wykorzystanie eGPU znacznie przyspiesza pracę takiego oprogramowania i nie wymaga podłączenia żadnego monitora pod zewnętrzną kartę graficzną. Jednie we właściwościach pliku ( Informacje ) wymagane jest zaznaczenie opcji „Preferuj GPU zewnętrzny”.

Informacje - Preferuj GPU Zewnętrzny
Informacje – Preferuj GPU Zewnętrzny

Gaming.

Jeżeli chcemy wykorzystać zewnętrzną kartę graficzną do gier, najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie monitora do eGPU. Nie musimy w ten sposób tracić wydajności na przesyłanie dwukierunkowe danych przez port Thunderbolt 3. Gdy mamy więcej monitorów, ten który jest podłączony pod eGPU, ustawiamy jako główny w systemie macOS.

Monitory podłączone pod eGPU / iGPU
Monitory podłączone pod eGPU / iGPU

Wydajność w grach oczywiście zależy od zamontowanej karty graficznej i samego komputera. Poniżej przedstawiam wyniki wydajności tego rozwiązania przeprowadzone w aplikacji HEAVEN Benchmark.

Jak widzimy, najlepszą wydajność osiągamy gdy monitor ustawiony jako główny jest podłączony do eGPU. Test Heaven został przeprowadzony na najwyższych ustawieniach w rozdzielczości Full HD i 2K.

Aktualizacja 13.03.2022. Niestety nie mam dobrych wieści na temat eGPU, tylko komputery Mac z procesorami Intela będą obsługiwały zewnętrzne karty graficzne. Nowe komputery z procesorami Apple silicon ( M1 ) nie obsługują i nie będą obsługiwać eGPU.

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

3 thoughts on “Mac Mini 2018 + eGPU Radeon RX 5700 XT

    • System macOS wspiera tylko karty Radeon, te bez zbędnej konfiguracji po podłączeniu odrazu działają. Jeżeli na Mac Mini masz zainstalowany Windows, będzie on obsługiwał każdą kartę graficzną.

  1. Pingback: Mac Mini 2018 + eGPU - komputer do grania ... - lguc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.