Mac Mini 2018 + Liquid Metal

1 lip
Mac Mini 2018 + Liquid Metal

Czy zastosowanie super nowoczesnego ciekłego metalu zamiast pasty termoprzewodzącej, daje lepsze rezultaty w chłodzenie procesora komputera Mac Mini 2018. Moim zdaniem tak. Czy wymiana pasty pod procesoerm w tym modelu komputera jest skomplikowana, raczej nie. Ale jeżeli nie wiesz jak to zrobić, lepiej oddaj komputer do odpowiedniego serwisu w celu wymiany pasty.

Dla zainteresowanych zamieszczam poniżej film z dokładnym opisem tej czynności. Nie jest to film mojego autorstwa, lecz znaleziony na YouTube.

Wracając do tematu, jak wiemy “ciekły metal”, w moim wypadku jest to Thermal Grizzly Conductonaut, ma znacznie lepsze właściwości przewodzące ciepła oraz dłuższą skuteczność, w porównaniu do zwykłych past. W moim Mac Mini z roku 2018 odczuwam różnicę, nie tylko w znacznie niższej temperaturze procesora, ale również w kulturze pracy komputera. Teraz przy zwykłej pracy, przeglądaniu Internetu, itp temperatura na procesorze nie przekracza 38 stopni C, a aluminiowa obudowa komputera jest zimna. W stresie temperatura nie przekracza 93 stopni C i nie występuje żaden throttling CPU.

Geekbench 5 - Mac Mini 2018 i7-8700B
Geekbench 5 – Mac Mini 2018 i7-8700B

Wyniki mojego komputera w teście Geekbench 5, są znacznie lepsze niż nominalne dla tego modelu, co faktycznie pokazuje skuteczność zastosowanej “pasty”. Oczywiście komputera został również wyczyszczony z wszelkiego kurzu i zanieczyszczeń. Dodatkowo ustawiłem własne kryteria chłodzenia procesora w programie Mac Fan Control 1.5.13 Pro. Przy temperaturze 65 stopni Celsjusza, wentylator wchodź na wyższe obroty, natomiast przy temperaturze 75 stopni Celsjusza działa na maksymalnych obrotach.

Dodatkowo odłączyłem wszelkie urządzenia USB które są zasilane z tego portu, aby odciążyć zasilacz komputera, który również wytwarza znaczne ilości ciepła w obudowie, gdy ma większe obciążenie. Mam tutaj na myśli wszelkie rodzaje dysków USB, lub dodatkowe rozszerzenia portów komputera.

Wszystkie te zmiany i ustawienia przyczyniły się w moim przypadku do znacznie mniejszych temperatur pracy całego komputera. Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.