Mac Mini Late 2012 przystosowany do roku 2020

19 lip
Mac Mini Late 2012 przystosowany do roku 2020

Mac Mini w wersji 6.1 lub 6.2 z roku 2012, jest chyba jednym z najlepszych modeli komputera jakie Apple do tej pory wypuściło na rynek. Komputery z tego rocznika miały na swoim pokładzie procesory i5 – 2.5 GHz, i7 – 2.3 GHz / 2.6 GHz. Mimo iż modele te nie są juz od dawna produkowane, cieszą się dużą popularnością, z uwagi na możliwość ich rozbudowy i modyfikacji. Mam na myśli możliwość wymiany pamięci RAM i wymiany lub dodania dodatkowego dysku HDD / SSD.

Oczywiście główną zaletą komputerów Apple jest system operacyjny. Który w najnowszej wersji macOS Catalina 10.15 można zainstalować na tych modelach Mac Mini. Trzeba nadmienić iż nadchodzący, nowy system operacyjny macOS Big Sur, nie będzie obsługiwany przed komputery Mac Mini Late 2012.

Tak więc, chcąc nadal korzystać w tego modelu komputera w roku 2020, należy go odpowiednio zmodyfikować i przygotować do pracy. Proponuję wymianę pamięci RAM, dodanie dysku SSD, instalację najnowszej dostępnej wersji systemu operacyjnego, oraz wymianę monitora który obsługuje rozdzielczość 2K.

Wymiana pamięci RAM.

Jest to jedna z najprostszych czynności jakie możesz wykonać we własne zakresie. Dostęp do kością RAM jest bardzo prosty i wystarczy ściągnąć plastikowy spodni panel obudowy komputera. Zainstaluj 16 GB pamięci RAM ( 2 x 8GB ), jest to maksymalna obsługiwana pojemność. Są to modele pamięci DDR3 SDRAM, SO DIMM 204-pin, PC3-12800. Zalecane koście RAM podałem poniżej, ja zakupiłem i  zainstalowałem pamięci firmy Corsair.:

  • Corsair DDR3 16GB SODIMM MAC – CMSA16GX3M2A1600C11 – cena około 400 zł
  • Crucial DDR3L 16GB SODIMM for Mac – CT2K8G3S160BM – cena około 450 zł
Corsair DDR3 16GB SODIMM MAC – CMSA16GX3M2A1600C11
Corsair DDR3 16GB SODIMM MAC – CMSA16GX3M2A1600C11

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie zainstalować inne modele pamięci RAM, pamiętajmy tylko aby obsługiwały zasilanie 1.35V. 

Jak wymienić pamięci RAM w Mac Mini Late 2012, dobrze obrazuje powyższy film instruktażowy, których jest mnóstwo dostępnych w Internecie.

Instalacja dysku SSD

Chcąc zainstalować dodatkowy dysk SSD, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni kabel, umożliwiające podłączeni drugiego dysku do płyty głównej Mac mini Late 2012. Kabel ten można kupić na Allegro, AliExpress, eBay, itp, w cena około 50 zł. Dysk SSD można zainstalować dowolny, ja posiadałem i zamontowałem dysk Samsung 840 EVO.

SATA HDD / SSD Hard Drive Flex Cable Kit dla Apple Mac Mini A1347
SATA HDD / SSD Hard Drive Flex Cable Kit dla Apple Mac Mini A1347

Przy montażu dysku SSD pamiętaj aby podłączyć go pod pierwszy port HDD w płycie głównej komputera, jest to bardzo istotna kwestia. Drugi dysk HDD podłączamy zakupionym przewodem pod drugi port HDD w komputerze. Jako drugi dysk, ja wykorzystałem ten zamontowany oryginalnie w Mac Mini.

Mac Mini Late 2012 - SSD + HDD
Mac Mini Late 2012 – SSD + HDD

Przed wymianą i instalacją dysków, proponuje usunąć wszystkie partycje z obu dysków. Daje nam to możliwość stworzenia dysku fusion ( Fusion Drive ) podczas instalacji systemu operacyjnego. Ja skorzystałem z tej opcji, gdyż pojemność mojego dysku SSD to zaledwie 250 GB. 

Fusion Drive - SSD 250 GB + HDD 500 GB
Fusion Drive – SSD 250 GB + HDD 500 GB

Zalecam również włączenie funkcji TRIM dysku SSD, co przyspieszy działanie całego komputera. Opis włączenia opcji TRIM w systemie macOS znajdziesz w jednym z poprzednich artykułów dostępnych na mojej stronie.

Film poniżej przedstawia cały proces instalacji drugiego dysku w komputerze Mac mini Late 2012. Sama instalacja nie jest skomplikowana, i można ją wykonać we własnym zakresie. 

Instalacja systemu macOS Catalina

Pamiętajmy o aktualizacji systemu operacyjnego do wersji macOS Catalina 10.15, jest to ostatnia i chyba najlepsza wersja systemu, która działa na komputerach Mac Mini Late 2012. Aktualizację za darmo można pobrać ze sklepu App Store, gdzie znajduje się zawsze najbardziej aktualna wersja systemu.

Mac Mini Late 2012 - macOS Catalina 10.15
Mac Mini Late 2012 – macOS Catalina 10.15

System macOS Catalina możesz też pobrać z jednego z poprzednich moich artykułów, gdzie udostępniam różne wersje systemów operacyjnych macOS

Wymiana monitora

Dla wyświetlenia obrazu w wysokiej jakości proponuje zakup odpowiedniego monitora, najlepszym i najdroższym rozwiązaniem jest monitor Apple Thunderbolt. Nie jest on juz produkowany, ale można go kupić z drugi ręki w dobrej cenie. Jego zaleta to, wspaniały obraz w rozdzielczości 2K, wbudowana kamera, wbudowane głośniki, zestaw dodatkowych portów, oraz podłączenie do komputera Mac Mini za pomocą porty Thunderbolt 2. 

Apple Thunderbolt Display 27"
Apple Thunderbolt Display 27″

Drugim rozwiązaniem, tańszym, jest zakup monitora z portem DisplayPort. Ja zakupiłem monitor DELL model P2418D, który po podłączeniu przez port mini DisplayPort do komputera Mac Mini Late 2012, osiągną pełnie swoich możliwości.

Monitor DELL P2418D
Monitor DELL P2418D 24″

W przypadku monitorów, zalecam zakup dobrego modelu, który obsłuży rozdzielczość 2K, oraz posiada dobre odzwierciedlenie palety kolorów. Koniecznie podłącz nowy monitor pod port mini DisplayPort w komputerze.

Taki zestaw komputerowy wystarczy na kolejne długie lata pracy, nie mówimy tutaj o profesjonalnym wykorzystaniem komputera, bo jest to już przestarzała konstrukcja, ale w domowych warunkach spełni wszystkie oczekiwane zadania.

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

7 thoughts on “Mac Mini Late 2012 przystosowany do roku 2020

  1. Czy ten model obsługuje dysk ssd o pojemności 1TB ? Może polecisz coś bo mam dokładnie tego maca mini, mam w nim zainstalowane 16 gb ramu i 256 dysk, natomiast to juz za mało dla mnie na dysk główny.

  2. “Trzeba nadmienić iż nadchodzący, nowy system operacyjny macOS Big Sur, nie będzie obsługiwany przed komputery Mac Mini Late 2012.

    Tak więc, chcąc nadal korzystać w tego modelu komputera w roku 2020, należy go odpowiednio zmodyfikować i przygotować do pracy. ”

    Czy to oznacza, że jak wymienimy ram i dysk na ssd to będziemy mogli skorzystać z systemu Big Sur czy nie? Bo nie mogę pojąć logiki tych dwóch zdań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.