MacBook Pro Late 2011 wymiana dysku HDD

Dostałem ostatnio od znajomej komputer do naprawy, był to MacBook Pro z roku 2011 w podstawowi wersji z procesorem intel Core i5, 4 GB pamięci RAM, oraz z dyskiem 320GB. Komputer uruchamiał się, lecz nie wyczytał się system operacyjny. Moim głównym zadaniem było odzyskać zdjęcia oraz dokumenty. Na szczęście po podłączeniu dysku do mojego komputera przez zewnętrzną kieszeń USB, udało mi się odzyskać wszystkie dane, które mnie interesowały.

Po dokładnym sprawdzeniu dysku, okazało się iż zawiera on Bad Sector’y, więc dalsze użytkowanie tego dysku byłoby wielce ryzykowne, nie pozostawało nic innego jak zakup nowego dysku. Do przetestowania dysku posłużyłem się oprogramowaniem Drive Genius 3, który daje możliwość naprawy tego typu uszkodzeń, jednak z mojego doświadczenia są to krótkotrwałe naprawy i wymiana dysku jest tutaj niezbędna.

Oryginalnie zamontowany dysk w tym modelu MacBook’a Pro, to Seagate Momentus 320GB 5400.6 (ST9320325ASG), ku mojemu zaskoczeniu, nadal dostępne są dyski serii Momentus, tak więc po uzgodnieniu z właścicielką, dokonałem zakupu dysku o pojemności 500 GB. Nie wdając się w szczegóły, wielkich różnic obu dysków nie zauważyłem, oryginalny dysk ma 8MB Cache i około 9 mm grubości, nowy ma 16MB Cache i 7 mm grubości, pozostałe podstawowe parametr są podobne, natomiast zapewne różnią się : technologią wykonania, oprogramowaniem i dodatkowymi opcjami, w końcu dzieli je kilka lat różnicy, a wiemy jak technika się szybko posuwa.

MacBook Pro 2011 - Oryginalny HDD po lewej / Nowy HDD po prawej

MacBook Pro 2011 – Oryginalny HDD po lewej / Nowy HDD po prawej

Jeżeli chodzi o samą wymianę dysku, jest ona banalnie prosta i nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani narzędzi, po pierwsze :

  • odkręcamy dolna pokrywę,
  • odłączamy kabel zasilający płytę główną od akumulatora,
  • odkręcamy plastikowy uchwyt trzymający dysk HDD i wyciągamy go,
  • odłączamy kabel SATA od dysku HDD.

Poniżej zamieszczam przykładowy film, znaleziony na YouTube, przedstawiający bardzo dokładnie cały proces wymiany dysku HDD w komputerze MacBook PRO model Late 2011.

Oczywiście po wymianie dysku, uruchamiamy komputer z wcisnietą kombinacją klawiszy Command + R, formatujemy nowy dysk HDD i instalujemy od nowa system operacyjny. W moim przypadku został zainstalowany Mac OS X 10.9.4, a następnie upgrade do OS  X 10.10. Po instalacji systemu, przeniosłem wszystkie skopiowane dane z uszkodzonego dysku i sprawdziłem poprawność działania nowo zainstalowanego dysku HDD.

Źródło : lguc.pl [ własne ]