![macOS - wyświetlanie liczb klatek na sekundę [ FPS ]](http://lguc.pl/wp-content/uploads/2020/11/fps.jpg)
Mając obecnie możliwość grania w gry na komputerze Mac, chciałbym dowiedzieć się ile klatek na sekundę osiąga mój sprzęt w wybranej grze. Jak się okazuje jest kilka sposobów żeby się tego dowiedzieć. Oto trzy najpopularniejsze jakie ja wykorzystuje.
Count It
Jest to aplikacja Count It 1.5.0 (1), która była dostępna na stronie MacGAMER HQ. Obecnie jest dostępna jedynie w dla komputerów z procesorem M1. Jest to jedna z najlepszych aplikacji w tej dziedzinie. Niestety nie jest już rozwijana i raczej nie będzie wspierać nowych systemów macOS dla komputerów z procesorami Intela. – sprawdzałem, nie wyświetla liczby FPS ( jest zawsze 0.0 ). Na starszych wersjach macOS działa poprawnie ( El Capitan, Yosemite ).
Ważna informacja. Działa na wersji macOS Big Sur, lecz nie wyświetla liczby klatek na ekranie, lub jest ona zamrożona. Ale zapisuje je poprawnie do pliku. Musi być włączona funkcja DTrace w ustawieniach aplikacji.
EDYTOWANY : 28.02.2022
Jej zaletą jest możliwość zapisu ilości klatek wyświetlanych na ekranie, wraz z informacją o najmniejszej i największej ilczbie FPS. Aplikacja wspiera wszelkiego rodzaju źródła gier i platformy dystrybucji. Po więcej informacji na temat tej aplikacji proszę ile udać się na stronę domową MacGamer HQ.
Steam
Dla mnie najlepszy wybór, gdyż wszystkie moje gry pochodzą właśnie z cyfrowej platformy Steam. Aby wyświetlić liczbę klatek na sekundę ( FPS ) w grze wystarczy włączyć taką opcje w głównej aplikacji Steam. Jest ona dostępna w preferencjach aplikacji w zakładce „W grze”, zobacz zdjęcie poniżej.
W ustawieniach podajemy jedynie w którym narożniku ma się pojawić informacji o FPS i czy ma być dobrze widoczna ( kolor o wysokim kontraście ). Teraz w każdej uruchomionej grze z platformy Steam będą wyświetlane informacje o ilości klatek w grze. Prawda że proste ! Nadmienię jeszcze że metoda ta działa to na każdej wersji systemu macOS i Mac OS X.
Additional Tools for Xcode 12
Ostatni sposób wyświetlania FPS wykorzystuje narzędzie programistyczne z Xcode, a dokładnie pakiet Additional Tools for Xcode 12 i aplikację w niej zawartą Quartz Debug. Aby pograć ten pakiet musimy udać się na stronę More Downloads for Apple Developers, odnaleźć na liście pakiet Additional Tools for Xcode 12. Pobieramy go i uruchamiamy aplikacje Quartz Debug, która wyświetli nam aktualna liczbę klatek na ekranie.
Według mnie, wykorzystanie tej tej metody jest najmniej komfortowe, lecz równie otrzymujemy informacje w postaci FPS na ekranie monitora.
Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.