Podgląd klucza aktywacyjnego systemu Windows

Podgląd klucza aktywacyjnego systemu Windows

Klucz produktu systemu Windows, niezależnie od wersji, to 25-znakowy specjalny kod, służący do aktywacji zainstalowanego na danym komputerze systemu operacyjnego. W przypadku zakupionych komputerów z preinstalowany systemem Windows, klucz produktu znajduje się na obudowie komputera w postaci naklejki. System operacyjny zakupiony w wersji pudełkowej posiada takową naklejkę na, lub w dostarczonym opakowaniu. W przypadku zakupu online, kod aktywacyjny zostaje przekazany w wersji elektronicznej. Niezależnie od tego.w jaki sposób nabyliśmy systemu Windows, zawsze istnieje możliwość utraty naszego kodu aktywacyjnego. Czy to przez uszkodzenie fizyczne stickera z kodem, czy wykasowanie wiadomości z numerem licencji w wersji elektronicznej. 

Klucz aktywacyjny systemu Windows będzie nam potrzebny w przypadku reinstalacji systemu, instalacji systemu na nowym lub zmodernizowanym komputerze. Na aktywację naszej kopi systemu mamy 30 dni, i zazwyczaj aktywuje się ona automatycznie po połączeniu się z Internetem. Istnieje również możliwość aktywacji systemu Windows telefonicznie.

Podgląd klucza aktywacyjnego – Oprogramowanie.

A więc przejdźmy do konkretów, aby wyświetlić klucz produkty systemu Window, możemy skorzystać z szeregu dostępnych aplikacji, takich jak :

Są to dwa najpopularniejsze, darmowe programy tego typu, które z powodzeniem, możemy używać do odczytania numeru klucza zainstalowanego systemu Windows.

Podgląd klucza aktywacyjnego – VBSkrypt.

Istnieje jeszcze jeden prosty sposób wyświetlenia używanego klucza aktywacyjnego systemu Windows. Jest to skrypt, napisany w VBScript Format w postaci pliku wykonalnego. Działa identycznie jak powyższe programy, a dodatkowo możemy prześledzić jego składnie. Oto plik do pogrania windows-key.zip, po rozpakowaniu archiwum ZIP, jest on gotowy do uruchomienia bez żadnych modyfikacji.

Script - Podgląd klucza aktywacyjnego Windows
Script – Podgląd klucza aktywacyjnego Windows
Function Save(Data)
  Dim fso, fName, txt,objshell,UserName
  Set objshell = CreateObject("wscript.shell")
  'Get current user name 
  UserName = objshell.ExpandEnvironmentStrings("%UserName%") 
  'Create a text file on desktop 
  fName = "C:\Users\" & UserName & "\WindowsKeyInfo.txt"
  Set fso = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
  Set txt = fso.CreateTextFile(fName)
  txt.Writeline Data
  txt.Close
End Function

Dodatkowo skrypt posiada funkcję zapisu wyświetlonych danych do pliku TXT. Domyślnie plik ten zostaje zapisany w katalogu domowym aktualnie zalogowanego użytkowania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby dokonać własnoręcznie modyfikacji do własnych potrzeb. Skrypt, jak i omawiane programy działają poprawnie, osobiście je przetestowałem.

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.