Pomiar prędkości sieci LAN – iPerf3

2 sie
Pomiar prędkości sieci LAN – iPerf3

Z czystej ciekawości postanowiłem sprawdzić z jaką prędkością działa moja domowa sieć LAN. Do pomiarów wykorzystałem dobrze znane wszystkim narzędzie, program iPerf3. Aplikacja ta jest dostępna na prawie wszystkie platformy sprzętowe i można ją pobrać z powyższego linku.

Moja sieć wykorzystuje zarówno połączenia kablowe jak i bezprzewodowe na paśmie 2.4GHz i 5GHz. Przetestowałem wszystkie trzy warianty. Wyniki tego testu znajdują się w końcowej części artykułu.

Jako serwer programu iPerf3 wykorzystałem NAS firmy Synology, ale możemy do tego celu wykorzystać komputer PC, lub MAC i uruchomić oprogramowanie w trybie serwer, wydając polecenie :

iperf3 -s
iPerf3 - uruchomiony w Terminalu jako serwer na systemie MacOS Ventura
iPerf3 – uruchomiony w Terminalu jako serwer na systemie MacOS Ventura

Jak wspomniałem wcześniej, oprogramowanie iPerf3 uruchomiłem na serwerze NAS. Aby je zainstalować logujemy się serwer Synology, otwieramy Centrum Pakietów, instalujemy pakiet Docker. Następnie otwieramy Docker i przechodzimy do zakładki Rejestr, gdzie musimy wyszukać program iPerf3.

Instalacja iPerf3 na serwerze NAS Synology
Instalacja iPerf3 na serwerze NAS Synology

Ja pobieram ten z największą liczbą gwiazdek. Po pobraniu programu, pojawi się on w zakładce Obraz, następnie klikamy przycisk Uruchom, i przechodzimy do konfiguracji iPerf3.

Uruchomienie iPerf3 na serwerze NAS Synology
Uruchomienie iPerf3 na serwerze NAS Synology

Konfiguracja jest bardzo prosta, w opcji Sieć, wybieramy: Użyj tej samej sieci do host Decker, następnie w ustawieniach ogólnych należy zaznaczyć opcję: Włącz automatyczne ponowne uruchomienie, oraz w Ustawieniach Zaawansowanych, w zakładce Polecenie wykonania, należy podać parametr -s (serwer). Proszę zobaczyć konfigurację na poniższych zdjęciach.

Aplikacja iPerf3 jest teraz uruchomiona i działa jako serwer, można nią zarządzać w pakiecie Docker w zakładce Kontener.

Zarządzanie aplikacją iPerf3 w pakiecie Docker
Zarządzanie aplikacją iPerf3 w pakiecie Docker

Do wykonania pomiaru użyłem również aplikacji iPerf3 w wersji na macOS, która jest dostępna na oficjalnej stronie. Wystarczy ją pobrać i uruchomić z parametrem -c i podając adres IP serwera, jak w przykładzie poniżej.

iperf3 -c 192.168.100.120

A oto wyniki pomiaru jakie uzyskałam w mojej sieci lokalnej. Przeprowadziłem trzy pomiary, dla sieci Gigabit Ethernet, dla WiFi 2.4GHz, oraz WiFi5GHz.

  • Sieć WiFi 2.4GHz – wysyłanie 249 Mbits/sec , odbieranie 249 Mbits/sec
  • Sieć WiFi 5GHz – wysyłanie 534 Mbits/sec , odbieranie 533 Mbits/sec
  • Sieć Gigabit Ethernet – wysyłanie 942 Mbits/sec , odbieranie 940 Mbits/sec
Test prędkości iPerf3 - sieć WiFi 2.4GHz / 5 GHz
Test prędkości iPerf3 – sieć WiFi 2.4GHz / 5 GHz
Test prędkości iPerf3 - sieć Gigabit Ethernet
Test prędkości iPerf3 – sieć Gigabit Ethernet

Test przeprowadzony został na komputerze Mac Mini 2018 z kartą sieciową Gigabit Ethernet ( 1000baseT ), z wykorzystaniem serwera NAS Synology DS918+. Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

One thought on “Pomiar prędkości sieci LAN – iPerf3

  1. Pingback: Pomiar prędkości sieci WiFi na telefonie z systemem iOS - lguc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.