Pomiar prędkości sieci WiFi na telefonie z systemem iOS

7 lis
Pomiar prędkości sieci WiFi na telefonie - iOS

Jak zmierzyć prędkości sieci WiFi ? Dobrym sposobem na pomiar prędkości naszej sieci bezprzewodowej jest wykorzystanie telefonu komórkowego i odpowiedniej aplikacji. Niestety w natłoku różnego rodzaju “pomocnych” programów, trudno odnaleźć ten właściwy, który jest w stanie podać rzeczywistą prędkość z jaką łączy się nasz smartfon z punktem dostępowym WiFi. Ja korzystam z dwóch pewnych aplikacji na platformie iOS ( iPhone ) :

Pierwsza z wymienionych aplikacji, wykorzystuje serwer iperf3 do przeprowadzenia pomiaru prędkości przesyłanego pliku. O uruchomieniu serwera iperf3 pisałem w jednym z poprzednich artykułów. Proszę tam zajrzeć jeżeli, chcecie wykorzystać aplikację HE.NET Network Tools do testów.

HE.NET Network Tools - iperf3
Aplikacja – HE.NET Network Tools – iperf3

Po uruchomieniu programu HE.NET Network Tools, odnajdujemy zakładkę Iperf. Wybieramy typ połączenia Iperf3, podajmy adres IP serwera z którym się połączymy, przykładowo 192.168.100.120. Kolejne dwa parametry to Interval – ustawiamy na 1, lub zostawiamy domyślnie ( wartość 1 ), oraz Bytes – podajemy rozmiar “pliku” w Mb, przykładowo 1000M ( samo M ). Pozostałe parametry IPv4, oraz TCP, pozostawiamy bez zmian, jak na zdjęciu powyżej. Aby pomiar się rozpoczął, należy po wpisaniu adresu IP serwera, nacisnąć ENTER, lub Idź na klawiaturze.

W wynikach pomiaru widzimy transfer danych na sekundę (79.4 Mbyte/s), oraz bandwidth danych na sekundę 666 Mbit/s. Ten sposób pomiaru przepustowości sieci WiFi uważam za najdokładniejszy.

Druga wymieniona aplikacja, WiFi Sweetspots, nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji i po jej uruchomieniu i naciśnięciu przycisku Start, odrazu widzimy wynik, podany w Mbps. A dla przypomnienia podam że Mbps to to samo co Mbit/s i Mb/s, tylko inny zapis.

Aplikacja - WiFi Sweetspots
Aplikacja – WiFi Sweetspots

By przeliczyć Mbps na MB/s ( MByte ) należy podzielić wybraną liczbę megabitów przez 8. Tak więc dla przykładu :

  • 1 Mbps to 0,125 MB/s,
  • 2 Mbps to 0,25 MB/s,
  • 8 Mbps to 1 MB/s,
  • 10 Mbps to 1,25 MB/s,
  • 50 Mbps to 6,25 MB/s,
  • 100 Mbps to 12,5 MB/s.

Przy pomocy tych dwóch darmowych aplikacji dostępnych na platformie iOS, jesteśmy w stanie oszacować, jaką przepustowość sieci WiFi jesteśmy w stanie osiągnąć w danym punkcie naszego domu. Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.