Powiadomienia w Apple Watch, jak je dobrze skonfigurować

Jedną z najważniejszych funkcji zegarka Apple Watch są oczywiście powiadomienia, są one przesyłane z telefonu do zegarka za pomocą bluetooth i w sposób subtelny jesteśmy o nich powiadamiani poprzez dźwięk lub delikatną wibrację na nadgarstku.

System powiadomień jest podzielony na dwie główne grupy, alerty systemowe, w skład których wchodzi : aktywność, kalendarz, mail, mapy, przypomnienia, telefon, wallet, wiadomości, zdjęcia – oraz alerty pozostałych aplikacji zainstalowanych w iPhonie.

Powiadomienia Apple Watch

Powiadomienia Apple Watch

Wszystkie powiadomienia na zegarku prócz „Aktywności” pochodzą z telefonu iPhone, i najlepszym wyjściem na początek, jest ustawienie i skonfigurowanie alertów w telefonie. W tym celu uruchamiamy aplikację Ustawienia i przechodzimy do zakładki Powiadomienia. Tam konfigurujemy odpowiednio alerty dla poszczególnych aplikacji i systemowych powiadomień.

Konfiguracja powiadomień - iPhone

Konfiguracja powiadomień – iPhone

Jeżeli mamy już odpowiednio ustawione powiadomienia, które dobrze działają na telefonie, pora przekazać je do naszego zegarka, wykorzystując opcje „klonuj z iPhone’a” w ustawieniach powiadomień aplikacji Watch.

Opcja "klonuj z iPhone'a" w ustawieniach powiadomień

Opcja „klonuj z iPhone’a” w ustawieniach powiadomień

Jak już wspomniałem wcześniej wykorzystałem najprostszy i zarazem najlepszy sposób na przeniesienie powiadomień na zegarek – opcje „klonuj z iPhone’a„. Ale oczywiście dla powiadomień kalendarza, poczty, przypomnień, telefonu, portfela, wiadomości i zdjeć, istnieje możliwość ustawienia „własnych” alertów, niezależnych od tych ustawionych i telefonie.

Powiadomienia z wszystkich dodatkowo zainstalowanych aplikacji, zostaną sklonowane z konfiguracji powiadomień telefonu. Jedynie mamy możliwość ich włączenia lub wyłączenia w opcjach powiadomień zegarka Apple Watch.

Włączenie powiadomień dla aplikacji niw systemowych

Włączenie powiadomień dla aplikacji niw systemowych

Dzięki tak zaawansowanej konfiguracji powiadomień, możemy dowolnie wybrać te najważniejsze,  które zostaną przekazane do smartwatch’a, a pozostałe wyświetlone na telefonie. Dodatkowa zaleta jest nie duplikowanie powiadomień, jeżeli są one wyświetlone i odczytane na zegarku nie są wyświetlane na telefonie. Podobnie jest w przypadku odczytania powiadomienia na wyswietlaczu iPhone’a – nie jest ono dublowane i przesyłane do Apple Watch’a.

Powiadomienia na wyświetlaczu zegarka pojawiają się automatycznie gdy uniesiemy nadgarstek aby zobaczyć co otrzymaliśmy, jeżeli tego nie uczynimy powiadomienia są dodawane do listy, i w późniejszym czasie możemy je przeglądać i odczytać, sygnalizuje nas o tym mała czerwona ikona w górnej części wyświetlacza.

Ikona powiadomienia - Apple Watch

Ikona powiadomienia – Apple Watch

Niektóre powiadomienia są „interaktywna” czyli możemy z poziomy otrzymanego powiadomienia w mniejszy lub większy sposób ingerować co dalej uczynić z dostarczoną wiadomością, i tak na przykład otrzymując wiadomość SMS – możemy na nią odpowiedzieć.

To tyle jeżeli chodzi o najważniejsze informacje o powiadomieniach. Opisana wyżej konfiguracja dotyczy wersji systemu watchOS 2.2.1, oraz iOS 9.3.2. Sposób konfiguracji i powiadomień mogą się zmienić w nadchodzących wersja systemu operacyjnego, natomiast na dzień dzisiejszy wyglądają one tak jak opisałem powyżej.

Źródło : apple.com