Serwer plików FTP na porcie USB routera TP-LINK TL-WR1043ND

Jeden z lepszych ruterów na rynku, firmy TP-LINK WR1043ND, nadal jest w sprzedaży i cieszy się bardzo dużą popularnością. A spowodowane jest to jego atrakcyjną ceną oraz naprawdę dużymi możliwościami, nie wspominając już o możliwości instalacji na nim alternatywnego oprogramowania DD-WRT, które daje jeszcze większe możliwości konfiguracji urządzenia niż fabryczne oprogramowanie.

Wracając jednak do tematu, chciałbym tutaj opisać jedną z dodatkowych funkcji routera, a mianowicie możliwość podłączenia bezpośrednio do niego dysku USB. Podłączenie takiego dysku, pozwala na łatwy dostęp do plików zapisanych na nim, zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet, a wszystko to dzięki funkcji serwera FTP wbudowanego w router.

W moim przypadku podłączałem do routera dysk 160GB w kieszeni USB, sformatowany w systemie plików NTFS. Dodatkowo przetestowałem również pendrive 4GB oraz 16GB w systemie plików FAT32. W obu przypadkach nie miałem najmniejszych problemów z konfiguracją i obsługą tych formatów. Należy jednak pamiętać iż wykorzystując dyski HDD w kieszeniach USB, czasami jest wymagane podłączenie dodatkowego zasilania do kieszeni USB – zasilanie z portu USB routera może nie wystarczyć.

TP-LINK TL-WR1043ND z dyskiem USB

TP-LINK TL-WR1043ND z dyskiem USB

A więc mając już podłączony dysk USB, logujemy się przez przeglądarkę internetową do konfiguracji routera TP-Link WR1043ND i wybieramy opcję „USB Settings”. Po jej wybraniu otrzymamy dostęp do takich opcji jak :

  • Storage Sharing – Lista podłączonych dysków USB.
  • FTP Server – Konfiguracja serwera FTP.
  • Media Server – Obsługa serwera multimedialnego plików muzycznych i wideo.
  • Print Server – Opcje konfiguracji drukarki podłączonej pod port USB.
  • User Accounts – Zarządzanie kontami dostępu do dysku USB.

W opcjach „Storage Sharing” wyszukujemy podłączony dysk USB i uruchamiamy usługę „Storage Sharing”. Dodatkowo mamy informację o partycjach i ich rozmiarze, które znajdują się na podłączonym dysku.

Menu - Storage Sharing

Menu – Storage Sharing

W opcjach „FTP Server” konfigurujemy i włączamy usługę FTP, mamy możliwość wyboru portu na jakim będzie działać nasz serwer, oraz czy usługa ma działać tylko w sieci lokalnej, czy ma również być dostępna z Internetu.

Menu - FTP Server

Menu – FTP Server

Dodatkowo konfigurujemy nazwę Folderu usługi FTP, możemy skonfigurować kilka katalogów (jeżeli znajdują się jakieś na dysku USB), lub dać dostęp do całej partycji dysku USB.

Menu - FTP Server

Menu – Add or Modify Share Folder

Ostatnią rzeczą jaka nas interesuje to przydzielenie dostępu odpowiednim użytkownikom do naszych zasobów. Możemy dodać nowego użytkownika, przydzielić mu prawa zapisu i odczytu plików, lub tylko odczytu.

Menu - User Accounts

Menu – User Accounts

Po wykonaniu całej powyższej konfiguracji musimy zapisać nasze ustawienia i najlepiej zrestartować router. Teraz pozostało już tylko przetestować naszą konfigurację i sprawdzić ewentualne transfery. Dla przypomnienia, adres IP serwera FTP – to oczywiście adres IP naszego routera.

Identyczne ustawienia znajdziemy w routerach: Archer C20, TL-WR842ND, TL-WR2543ND, Archer C50, Archer C7, Archer C5, TL-WDR4300, TL-WR1042ND.

Niestety nie udało mi się ustalić jakiej maksymalnej pojemności dysk USB może być obsługiwany w ten sposób, w tej kwestii czekam na Wasze informacje i opinie.

Źródło : tp-link.com.pl