Tworzenie partycji OneKey Recovery w Lenovo Y-700

W przypadku wymiany dysku lub uszkodzeniu partycji recovery (np. gdy zmienimy rozmiar partycji systemowej, lub innej na dysku HDD/SSD) tracimy możliwość odzyskania systemu operacyjnego, z ukrytej partycji recovery. W przypadku komputerów Lenovo z systemem Windows 10, nie otrzymujemy dodatkowego dysku DVD, który dawałby możliwość przywrócenia systemu operacyjnego.

Jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to naprawa i ponowne utworzenie partycji lenovo recovery, aby systemowy przycisk NOVO rozpoznał i przywrócił system operacyjny do pierwotnego stanu. Zacznijmy więc przygotowania i tworzenie całej struktury partycji na dysku HDD/SSD.

 1. Pobieramy OneKey Recovery 8.0 [815 MB].
 2. Wykorzystując aplikacje Universal USB Installer 1.9.6.4 tworzymy bootowalny dysk USB z systemem OneKey Recovery, wybierając format Windows 8 Installer.
 3. Teraz potrzebujemy utworzyć dysk USB z instalacją systemu operacyjnego Windows 10, jak to szybko zrobić, możecie przeczytać w jednym z poprzednich artykułów.
 4. Jeżeli nie mamy numeru licencji naszego Windowsa, możemy go wyświetlić za pomocą skryptu o którym pisałem tutaj.
 5. Restartujemy komputer i przechodzimy do BIOS’u (przy starcie komputera przytrzymujemy klawisz F2), odnajdujemy opcję Boot Mode i zmieniamy jej parametr z UEFI na Legacy Support, następnie zapisujemy ustawienia BIOS’u.Ustawiamy Legacy Support
 6. Podłączamy dysk USB z systemem OneKey Recowery 8.0 i uruchamiamy komputer z klawiszem F12, z listy wyświetlonych urządzeń odnajdujemy podłączony klucz USB i wybieramy start komputera za jego pośrednictwem.
 7. Czekamy aż zostanie uruchomiony system tworzenia partycji recovery, po chwili pojawi się nowe okno, (nie przejmujmy się Chińskim tekstem – nie ma Angielskiego) w którym zaznaczamy jedyną dostępną opcję i naciskamy jedyny dostępny przycisk w tym oknie.
 8. Teraz czekamy około 5 minut na pojawienie się kolejnego okna z napisem All Done, klikamy przycisk OK, odłączamy pendrive USB i restartujemy komputer.
 9. Przechodzimy do BIOS’u (klawisz F2), ustawiamy ponownie w Boot Mode parametr UEFI i podłączamy klucz USB z instalatorem systemu Windows 10.
 10. Przechodzimy do instalacji systemu Windows 10 i w opcjach zaawansowanych instalacji  wybieramy partycje Windows8_OS na instalacje systemu, konicznie na tej partycji musi zostać zainstalowany system operacyjny.
 11. Instalujemy system operacyjny z dodatkami i serownikami według własnego uznania. Następnie wyłączamy komputer.
 12. Ponownie uruchamiamy laptop tym razem za pomocą przycisku NOVO i przechodzimy do sekcji System Recovery.
 13. Po załadowaniu się Systemu Recovery, przyciskamy klawisz Ctrl+Shift+O lub Shift+F10, u mnie działa ten pierwszy wariant, i otwiera się nam okno z linia poleceń.
 14. Wpisujemy polecenie : diskpart
 15. Wpisujemy polecenie w programie diskpart : list volume
 16. Nazwa dysku PBR_DRV (dysk G:) jest naszym dyskiem recovery na którym zostaje umieszczona kopia naszego systemu operacyjnego.
 17. Wychodzimy z programu diskpart wpisujemy polecenie  : exit
 18. Przechodzimy na dysk PBR_DRV, wydając polecenie : g:
 19. Teraz przechodzimy do katalogu onekey\osimage, wydając polecenie : cd onekey\osimage
 20. Wydajemy polecenie : osimage /nopbr 
 21. Teraz wydajemy polecenie : , osimage /fb
 22. Czekamy dłuższą chwilę aż system zostanie skopiowane na partycje recovery. 
 23. Możemy już wyjść z lini poleceń wpisując komendę : exit
 24. Restartujemy komputer a nasza partycja recovery zawiera pełną kopię systemu operacyjnego Windows 10.

Dla pewności że wszytko zostało poprawnie skonfigurowane, przywracamy sytem operacyjny korzystając z przycisku NOVO. Jeżeli wszystkie kroki zostały poprawnie wykonane, możemy cieszyć się takim widokiem :

Wykorzystując ten opis prawdopodobnie możemy przywrócić partycję recovery w innych komputerach firmy Lenovo, z tego co się orientuje metoda ta działa również z wersja systemu operacyjnego Windows 8. Jeżeli macie jakieś pytania lub spostrzeżenia, piszcie w komentarzach.

Źródło : lguc.pl [ własne ]

Pliki do artykułu :  OneKey Recovery 8.0 Universal USB Installer 1.9.6.4