Udostępnienie połączenia VPN w Mac OS X

Udostępnienie połączenia VPN ( i nie tylko ) w systemach Mac OS X jest bardzo proste i szybie, a co najważniejsze nie wymaga od nas żadnej zaawansowanej wiedzy, wszytko robi za nas system operacyjny i oprogramowanie. 

Możecie sobie zadać pytanie po co udostępniać połączenie VPN ? A jedną z odpowiedzi jest możliwość wykorzystania takiego połączenia w Apple TV, który nie ma możliwości własnej konfiguracji usługi VPN.

Przejdźmy zatem do ustawienia udostępnienia połączenia VPN, mając już poprawnie skonfigurowane połączenie VPN, przechodzimy do Preferencji Systemowych / Udostępnianie.

Ustawienia udostępniania połączenia VPN

Z lewej strony okna wybieramy „Udostępnienie Internetu”, a po prawej stronie okna wybieramy w opcji „Udostępnij swoje połączenie z” wybieramy połączenie VPN, które mamy skonfigurowane w systemie. Teraz wybieramy przez które połączenie mamy udostępniać połączenie VPN, może to być port Ethernet, lub sieć WiFi (w zależności z którego połączenia aktualnie nie korzystamy).

Uruchomienie usługi udostępniania połączenia

Po wstępnej konfiguracji zaznaczamy usługę „Udostępnianie internetu” na Wł., teraz wyświetli nam się okno z zapytaniem, czy na pewno chcemy uruchomić udostępnianie połączenia, oczywiście wybieramy opcje Uruchom.

Udostępnienie połączenia VPN zostało uruchomione

Co jest ważne, nie konfigurujemy w żaden sposób adresów IP, Maski Sieci i DNS, wszytko to robi za nas system operacyjny. Również automatycznie są przydzielane adresy IP dla urządzeń połączonych do udostępnionej sieci.

Źródło : lguc.pl [ własne ]