Wake On LAN – Windows 10 / 11

17 lut
Wake On LAN - Windows 10 / 11

Zdalne budzenie komputera, czyli Wake On Lan, w skrócie WOL, daje nam możliwość zdalnego wybudzenia komputera z uśpienia. W tym artykule zajmiemy się tą funkcją na przykładzie systemu operacyjnego Windows 11.

Po pierwsze, w przypadku komputerów PC, musimy w biosie płyty głównej aktywować opcję WOL. Każdy producent i każdy model płyty głównej ma tą funkcję w innym miejscu. Należy szukać informacji o Wake on LAN, u mnie na płycie NZXT N7 Z590, opcja ta znajduje się w kategorii Advanced / ACPI Configuration, pod nazwą PCIE Devices Power On, możesz to zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Opcja Wake On LAN - Bios płyty głównej NZXT N7 Z590
Opcja Wake On LAN – Bios płyty głównej NZXT N7 Z590

Gdy ta funka została już włączona w biosie, możemy przejść do następnej czynności, jaką jest skonfigurowanie karty sieciowej. Nie ma znaczenia czy jest to sieć kablowa, czy sieć radiowa, w obudwu przypadkach WOL dział poprawnie. Przechodzimy więc do konfiguracji właściwości karty sieciowej, zakładka Zaawansowane.

Opcje Zaawansowane, właściwości karty sieciowej WiFi
Opcje Zaawansowane, właściwości karty sieciowej WiFi

W tej zakładce znajdziemy zaawansowane opcje karty sieciowej. Wśród nich, napewno będzie włączenie Wake On LAN, zależnie od modelu karty sieciowej, różnie się będzie nazywać. U mnie jest to opcja “Wznawianie na podstawie pakietu Magic”. Następnie przechodzimy do zakładki Zarządzanie energią.

Opcje Zarządzanie energią, właściwości karty sieciowej WiFi
Opcje Zarządzanie energią, właściwości karty sieciowej WiFi

Gdzie musimy włączyć opcję “Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera”, oraz “Zezwalaj tylko pakietowi Magic na wznawianie pracy komputera”. Teraz możemy uruchomić komputer ponownie i wprowadzić go w stan uśpienia, aby przetestować zdalne wybudzanie.

Do wybudzenia komputera, możemy użyć aplikacji na telefon, na przykład Wake-On-Lan od firmy Sweetsoft D.O.O. na iOS. Jest to bardzo prosta, darmowa i szybka aplikacja typu WOL.

Wake-On-Lan od firmy Sweetsoft D.O.O.
Wake-On-Lan od firmy Sweetsoft D.O.O.

Aby wznowić działanie komputera, potrzebujemy jego adres IP, oraz numer MAC karty sieciowej. Oba te parametry znajdziemy we właściwościach karty sieciowej, lub w aplikacji WOL, która wyszuka dostępne komputery w sieci lokalnej i wyświetli te parametry automatycznie.

Natomiast jeżeli chcemy “obudzić” komputer z poza sieci lokalnej, czyli z Internetu, musimy na routerze przekierować port numer 9, na protokole UDP, na wewnętrzny adres IP budzonego komputera.

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.