Włączenie funkcji TRIM dysku SSD w macOS

17 sty
Włącznie funkcji TRIM dysku SSD w macOS

Komputery Mac mają uruchomioną funkcję TRIM tylko dla dysków półprzewodnikowych dostarczanych przez firmę Apple. Jeśli wymieniasz lub dodajesz nowy dysk SSD, pochodzący z rynku wtórnego, bądź pewny, że nie korzysta on z TRIM. Co znacząco zmniejsza wydajność i szybkość zapisywanych i odczytywanych danych.

Od wersji systemu operacyjnego MacOS X 10.10.4, można włączyć opcję TRIM dla dowolnego dysku SSD zamontowanego w komputerze z logiem nadgryzionego jabłka. Nie trzeba już wyłączać funkcji bezpieczeństwa i modyfikować system, aby to zrobić. Wystarczy wydać proste polecenie z terminalu.

Dlaczego obsługa funkcji TRIM jest taka ważna ?

TRIM zapewnia, że ​​fizyczne lokalizacje pamięci NAND zawierające usunięte pliki, zostaną usunięte, zanim system będziesz musiał do nich coś zapisać. W ten sposób dysku SSD może wydajniej zarządzać dostępną przestrzenią.

Windows 7 i nowsze systemy operacyjne rodziny Microsoft, mają wbudowane wsparcie dla funkcji TRIM, które są włączają dla wszystkich dysków SSD. Natomiast system macOS i Mac OS X ma włączoną opcję TRIM tylko dla dysków SSD dostarczanych przez firmę Apple. Użytkownicy, którzy zainstalowali dyski SSD firm trzecich, musieli wykorzystać dodatkowe oprogramowanie do włączenia tej opcji. Najbardziej popularnym programem tego typu jest chyba TRIM Enabler, dostępny w wersji darmowej jak i płatnej, w cenie 17.49 €. Program ten działa w systemach operacyjnych od wersji Mac OS X 10.6 do macOS 10.15.

Czy włączenie opcji TRIM dla dysku SSD jest bezpieczne ?

To, czy jest to bezpieczne, zależy od zainstalowanego dysku SSD, którego używasz w komputerze. Firma Apple nie chce ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek problemy, dlatego funkcja ta jest standardowo wyłączona dla dysków innych producentów. Każdy dysk półprzewodnikowy implementuje TRIM w nieco inny sposób. A wielu producentów dysków tak naprawdę testuje ich zgodność jedynie z systemem operacyjnym Windows, zapominając o systemach macOS czy Linux. Mimo wszytko jądro systemu Linuksa zawiera czarną listę dysków SSD, które nie obsługują poprawnie funkcji TRIM. I nie powinno się aktywować jej również w systemie macOS i Mac OS X. Czy ta lista jest aktualna i kompletna, nie jestem w stanie tego stwierdzić, a przedstawia się ona następująco :

/* devices that don't properly handle queued TRIM commands */
{ "Micron_M500*",    NULL,  ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
                ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "Crucial_CT*M500*",  NULL,  ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
                ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "Micron_M5[15]0*",  "MU01",	ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
                ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "Crucial_CT*M550*", "MU01", ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
                ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "Crucial_CT*MX100*", "MU01", ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
                ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
{ "Samsung SSD 8*",   NULL,  ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |
                ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
/*

Aktywacja funkcji TRIM za pomocą polecenia trimforce.

Apple po cichu dodało nowe polecenie o nazwie „trimforce” w niewielkiej aktualizacji systemu Mac OS X Yosemite 10.10.4. I jest ono zaimplementowane we wszystkich późniejszych wersjach systemu macOS. Polecenie to aktywuje funkcję TRIM dla każdego dysku SSD w komputerze Mac, wyłączając sprawdzanie, które dyski zostały zostały dostarczone przez Apple, a które są innych producentów. Po uruchomieniu tego polecenia, opcje TRIM zostanie włączony dla wszystkich dysków półprzewodnikowych i nie ma możliwości włączenia jej dla jednego dysku SSD i pozostawienia go wyłączonego dla innego. 

Pamiętaj, robisz to na własne ryzyko! Na wszelki wypadek warto mieć kopie zapasowe ważnych plików.

Wpisz polecenie : sudo trimforce enable
Wpisz polecenie : sudo trimforce enable

Aby uruchomić trimforce, otwórz okno Terminal’u, jak na zdjęciu powyżej ( wciskając przycisk Command + Spacja, wpisz Terminal i naciśnij Enter ). Wpisz następujące polecenie w oknie terminala i naciśnij klawisz Enter:

sudo trimforce enable

Podaj hasło do swojego konta użytkownika,  a następnie musisz przeczytać ostrzeżenie i wyrazić zgodę, wpisując Y.

Przeczytaj ostrzeżenie o włączeniu trimforce i potwierdź swoją decyzję
Przeczytaj ostrzeżenie o włączeniu trimforce i potwierdź swoją decyzję

Komputer uruchomi się ponownie natychmiast po wyrażeniu zgody na drugie pytanie, a opcja trimforce zostanie włączona.

Ostateczne potwierdzenie włączenia opcji trimforce

Po ponownym uruchomieniu TRIM zostanie włączony dla wszystkich dysków SSD podłączonych do komputera Mac.

Dezaktywacja trimforce komendą : sudo trimforce disable

Jeśli chcesz wyłączyć trimforce i używać funkcji TRIM tylko do dysków półprzewodnikowych firmy Apple, musisz ponownie otwórz okno Terminal i uruchom następujące polecenie:

sudo trimforce disable

Dezaktywacja trimforce odbywa się w identyczny sposób jak aktywacja, ponownie musimy potwierdzić nasze działanie hasłem użytkownika i przejść do kolejnych pytań. Tutaj również zaleca się zrobienie kopi bezpieczeństwa najważniejszych plików.

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

One thought on “Włączenie funkcji TRIM dysku SSD w macOS

 1. Pingback: Mac Mini Late 2012 przystosowany do roku 2020 - lguc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.