Włączenie funkcji TRIM dysku SSD w systemie macOS

12 Maj

Zacznijmy od postawienia sobie pytania co to jest ten TRIM? A jest to polecenie wysyłane przez system operacyjny do kontrolera dysku SSD żądające zwolnienia danego sektora, polecenie TRIM informuje również dysk SSD, które bloki danych nie są już używane i umożliwia ich ponowne zapisanie. Technologia ta znacznie przyspiesza zapisu i odczytu danych na dyskach SSD.

Funkcja TRIM  w komputerach Apple z oryginalnie zainstalowanym dyskiem SSD jest włączona, i nie jest wymagane jej aktywowanie. Jednak w przypadku komputerów w których były wymieniane i instalowane dyski SSD producentów „trzecich”, funkcja ta jest nieaktywna. 

Wielu użytkowników chcąc aktywować TRIM korzysta z aplikacji takich jak TRIM Enabler, lub podobnych, które niejednokrotnie są płatne. A jak się okazuje najprostszym rozwiązaniem jest włączenie tej funkcji z poziomu Terminala, wydając polecenie :

trimforce enable

Włączenie funkcji TRIM dysku SSD w systemie macOS
Manualne włączenie funkcji TRIM w systemie macOS

Oczywiście musimy uruchomić to polecenie z prawami administratora, więc poprzedzamy je komendą sudo, jak na przykładzie poniżej.

Po zatwierdzeniu polecenia i ponownym uruchomieniu komputera, na które trzeba poczkać trochę dłużej, funkcja TRIM dla dysku SSD będzie włączona. Dla pewności, należy sprawdzić „Raport systemowy” i w zakładce SATA/SATA Express odnaleźć opcję „Obsługa TRIM”. Powinna być ona oznaczona jako „TAK”, można to zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Status obsługi funkcji TRIM w systemie operacyjnym macOS
Status obsługi funkcji TRIM w systemie operacyjnym macOS

Teraz nie pozostaje nic innego jak przeprowadzić testy prędkości zapisu i odczytu dysku SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *