Wymiana dysku HDD w konsoli PS4

Jak wszystkim wiadomo podstawowe egzemplarze PS4, miały zainstalowany dysk 500GB (Samsung ST500LM012), co moim zdaniem w dzisiejszych czasach jest stanowczo za mało. W ofercie pojawiły się rownież wersje konsol z dyskiem 1TB, co dawało możliwość instalacji większej ilości gier. Pamietajmy iż bardzo wielu użytkowników dokonuje zakupów gier wyłącznie w wersji cyfrowej, co szybko pochłania dostępne miejsce na dysku twardym.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby we własnym zakresie wymienić dysk HDD w konsoli PS4, raczej dysków SSD nie będziemy instalować, ponieważ bardziej zależy nam na pojemności niż na szybkości (a zwiększy się ona zaledwie 20%), wiec najlepszym rozwiązaniem jest zakup i instalacje dysku HDD o pojemności 2 TB. Po wnikliwych poszukiwaniach zdecydowałem się na model ST2000LM003 który oferuje najlepsze parametry i poprawnie działa z konsola do gry.

Sama instalacji i wymiana dysku twardego jest banalnie prosta, konstrukcja konsoli daje możliwość bardzo łatwego dostępu do dysku HDD bez konieczności rozkręcania obudowy, co wiązało by się z utrata gwarancji. Aby wymienić dysk HDD wystarczy ściągnąć boczny plastikowy panel, który jest na zatrzaskach (nie są wymagane żadne narzędzia), a następnie odkręcić jedną śrubę, która trzyma ramkę i dysk twardy. Poniższe zdjęcia prezentują cały proces wymiany dysku HDD.

Ściągamy boczny panel.

Ściągamy boczny panel.

Odkręcamy i wysuwamy dysk HDD.

Odkręcamy i wysuwamy dysk HDD.

Wykręcamy 4 śruby z kieszeni i wyjmujemy dysk HDD

Wykręcamy 4 śruby z kieszeni i wyjmujemy dysk HDD.

No i tyle jeżeli chodzi o wymianę dysku HDD w konsoli PS4, to była najłatwiejsza część całej operacji. Oczywiście należy dobrać odpowiedni dysk HDD, który spełni poniższe parametry :

  • typ dysku : 2,5 cala,
  • grubość : max 9.5 mm,
  • złącze : SATA II, SATA III,
  • pojemność : max 2TB,
  • prędkość rpm : 5400 (zalecana), 7200 – też działa

Ja wybrałem dysk firmy Samsung model ST2000LM003 o pojemności 2TB, i z czystym sumieniem mogę go polecić Wam. Działa u mnie w konsoli już prawie rok czasu i nie miałem z nim żadnego problemu. Oczywiście dyski innych producentów (WD, Hitachi, itp. ) również działają poprawnie i inni użytkownicy właśnie je montują.

Przejdźmy dalej, teraz musimy ponownie zainstalować oprogramowanie konsoli gier. W tym celu musimy zaopatrzyć się w pendrive USB o pojemności przynajmniej 2GB i pobrać odpowiedni firmware. Ja pobieram go ze strony www.ps4firmware.com, gdzie zawsze znajduje się aktualny i pewny (bez żadnych niespodzianek w środku).

Strona internetowa z firmware`m do PS4

Strona internetowa z firmware`m do PS4

Oczywiście pobieramy plik z zakładki RECOVERY, mniej więcej zajmuje on jakieś 800-900MB i posiada rozszerzenie .PUP.

Pendrive powinien być sformatowany w trybie FAT32 i w katalogu głównym tworzymy katalog PS4 a w nim katalog UPDATE, następnie do katalogu UPDATE kopiujemy firmware, którego nazwa pliku wyglada tak : PS4UPDATE.PUP

Teraz gdy mamy już zamontowany nowy dysk HDD, podłączamy konsolę do prądu i przytrzymujemy przycisk POWER przez jakieś 7 sekund, aż usłyszymy sygnał dzwiękowy, jedno piknięcie.

Pojawi się komunikat o konieczności podłączenia kablem USB pada DUALSHOCK 4 do konsoli PS4 i przyciśnięciu przycisku PS.

Następnie znajdujemy się w „Menu Trybu Bezpiecznego” i wybieramy opcję numer 7 – Zainicjuj PS4 (zainstaluj ponownie oprogramowanie systemu). Teraz spokojnie czekamy kilka minut i po ponownym uruchomieniu przystępujemy do pierwszej konfiguracji konsoli PlayStation 4.

Na poniższym filmie mojego autorstwa, możecie obejrzeć przebieg instalacji oprogramowania na nowym dysku HDD (przepraszam za jakość, ale nagrywałem z ręki telefonem komórkowym).

Jak widzimy wymiana dysku i cały z tym związany proces, jest naprawdę prosty do wykonana, nawet dla mniej zaawansowanych technicznie ludzi. Jeżeli macie jakieś pytania lub sugestię – proszę pisać w komentarzach.

Źródło : ps4firmware.com