Wysoka temperatura procesora w komputerze Mac

9 sie
Wysoka temperatura procesora w komputera Mac

Od pewnego czasu zauważyłem iż mój leciwy już Mac Mini z roku 2012 strasznie się grzeje. Temperatura jaką osiąga procesor to około 85 °C, a obciążenie procesora to zaledwie 15 %. Oczywiście komputer bez najmniejszego problemy wytrzymuje takie i wyższe temperatury. Jednak chcąc przedłużyć żywotność naszych Mac’ów, zalecam zadbanie o dobrą wentylację i konfigurację ustawień chłodzenia komputera.

Po pierwsze, komputer musi znajdować się w miejscu w którym jest swobodny przepływ powietrza. W skrajnych przypadkach, zaleca się wymianę pasty termoprzewodzącą pod procesorem. Ale najprostszym i najważniejszym działanie jakie możemy podjąć, jest monitorowanie i ustawienie obrotów wentylatora w komputerze.

Do tego celu ja wykorzystuje jedną z najlepszych, według mnie, aplikacji, którą jest Macs Fan Control. Aplikacja dostępna jest w wersji Free, lub płatnej PRO (14.95$). W skrócie, aplikacja monitoruje temperaturę ważnych komponentów, oraz daje możliwość regulacji obrotów wentylatora lub wentylatorów w zależności od zakresów ich temperatury. 

Monitorowanie temperatury : Macs Fan Control - Mac Mini 6.1
Monitorowanie temperatury : Macs Fan Control – Mac Mini 6.1

Gdy sprawdzałem ustawienia pracy wentylatora w komputerze Mac Mini 6.1, zaskoczyła mnie nieaktywna opcja dostosowanie automatycznych obrotów wentylatora chłodzącego procesor. Czyli wentylator cały czas pracował z prędkością 1800 obr/min, co powodowało temperatury procesora rzędu 85 °C. W drugim komputerze, MacBook Pro wersja 12.1, ustawienia obrotów wentylatora były poprawne, ustawione na automatyczne. 

Normalna temperatura pracy CPU powinna wynosić pomiędzy 45 a 75 °C, dla procesorów mobilnych zastosowanych w komputerach Apple. Proszę się nie zaskoczyć jeżeli temperatura w stresie, lub w trybie Turbo Boost osiągnie 100 °C.

Regulacja wentylatora : Macs Fun Control - MacBook Pro 12.1
Regulacja wentylatora : Macs Fun Control – MacBook Pro 12.1

W obu komputerach dostosowałem obroty wentylatora do własnych potrzeb, gdy temperatura procesora wzrośnie do 75 °C, obroty wentylatora mają wzrosnąć, natomiast gdy temperatura przekroczy 90 °C, wentylator ma działać na pełnych obrotach.

W przypadku opcji automatycznej, wentylator włącza się, lub podkręca obroty przy wyższych temperaturach, niż ustawiłem ręcznie, co przekłada się na znacznie cichszą pracę komputera. Poniżej zamieszczę kilka przykładowych zdjęć, jakie maksymalne, dopuszczalne temperatury osiągają komputery Apple przy maksymalnym obciążeniu CPU.

Jak możemy zaobserwować, w stresie temperatura na komputerze MacBook Pro 12.1 sięgają 100 °C. W przypadku starego Mac Mini 6.1, jest to około 97 °C. Więc proszę się zbytni nie martwić jeżeli takie temperatury zauważymy na swoim komputerze. Podczas normalnej pracy, gdy wykorzystanie procesora osiąga około 20 – 40 %, temperatury są w granicach 45 – 65 °C.

Aktualną temperaturę oraz prędkość obrotów wentylatora możemy wyświetlić na górnym pasku menu, używając aplikacji Macs Fan Control.

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

One thought on “Wysoka temperatura procesora w komputerze Mac

  1. U mnie po wymianie pasty termoprzewodzącej/czyszczeniu i dwóch otwartych oknach przeglądarki temperatura wynosi 36stopni Celsjusza
    Mimo że czyszczenie i wymianę pasty termoprzewodzącej zleciłem w “Komputronik” a nie w autoryzowanym bądź nie autoryzowanym salonie Apple chłodzenie sprawuje się bardzo dobrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.