Zdalny restart, uśpienie i wyłączenie komputera – Windows 10 / 11

Zadany restart, uśpienie i wyłączenie komputera - Windows 10 / 11

Czy jest prosta możliwość zdalnego restartu, uśpienia lub wyłączenia komputera z systemem operacyjnym Windows 10 / 11 ? Jest i to bardzo prosta, opiszę to na przykładzie systemu Windows 11, bo takiego obecnie używam. Jedyny sposób jaki przychodzi mi do głowy to wykorzystanie połączenia SSH lub Telnet i zdalna praca na komputerze.

Do tego celu dobrze jest zainstalować serwer OpenSSH, który jest dostępny w systemie Windows 11 jako Funkcja Opcjonalna. Oczywiście możemy zainstalować dowolnie inny serwer SSH który będzie działać na systemie operacyjnym Windows. Jak wcześniej wspomniałem, ja zainstalowałem OpenSSH, aby to zrobić przechodzimy do Ustawień Systemu, zakładka Aplikacje potem Funkcje Opcjonalne i w zakładce Dodaj Funkcję Opcjonalną, wyszukujemy Serwer OpenSSH, następnie go instalujemy.

Windows 11- Ustawienia Systemu / Funkcje Opcjonalne / instalacja Serwera OpenSSH
Windows 11 – Ustawienia Systemu / Funkcje Opcjonalne / instalacja Serwera OpenSSH

Serwer OpenSSH nie jest uruchamiany automatycznie przy starcie systemu operacyjnego, więc należy w usługach systemowych zmienić ustalenia startu serwera z Ręcznego na Automatyczny, jak na zdjęciu poniżej.

Usługi systemu operacyjnego Windows 11 - Automatyczny start OpenSSH Server
Usługi systemu operacyjnego Windows 11 – Automatyczny start OpenSSH Server

Dla pewności czy wszytko działa poprawnie, uruchamiamy komputer ponownie i sprawdzamy czy OpenSSH serwer uruchomił się automatycznie.

Teraz wystarczy z dowolnego urządzenia, korzystając z klienta SSH zalogować się zdalnie do naszego komputera. Po poprawnym zalogowaniu się wydajemy jedno z poleceń :

  • shutdown /h – uśpienie komputra.
  • shutdown /s – wyłączenie komputera.
  • shutdown /r – restart komputera.

Wszystkie parametry komendy shutdown, możemy znaleść na stronie pomocy systemu Windows pod tym adresem.

Warto jeszcze wspomnieć że połączenie na protokole SSH standardowo działa na porcie 22, więc jeżeli chcemy korzystać z tej możliwości zarządzania komputerem przez Internet, należy na routerze przekierować odpowiednie porty.

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego artykułu, napisz o tym w komentarzach poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.